Цікаво

ДЕЩО, ЩО БАЖАНО ЗНАТИ ПРО ЗАПИЛЕННЯ

Запилення – це перенесення пилкових зерен із чоловічих на жіночі частини квітки. Запліднення – це злиття чоловічої гамети (з пилкового зерна) з жіночою гаметою (в яйцеклітині сім’язачатка). Самозапилення (автогамія) – запилення пилком однієї квітки або квітки однієї рослини. Перехресне запилення (алогамія) – це запилення пилком іншої рослини того ж виду.

Рослини, чиє запилення залежить від вітру, називаються анемофілійними. Близько чверті квіткових рослин дотримуються цієї стратегії.

Більшість популяцій рослин покладаються на збереження генетичного розмаїття і тому розробили різні стратегії, щоб уникнути запліднення клітинами своєї рослини. Близько трьох чвертей покладаються на запилення тваринами – зоофілія. Для перехресного запилення потрібний транспортний засіб. За мільйони років еволюції квіткових рослин у них склалися особливі відносини з дрібними, леткими, дуже рухливими, а тому ефективними комахами-запилювачами. Особливо тісними стали стосунки з бджолами, які покривають свої власні потреби в білку, збираючи пилок для свого потомства, принагідно забезпечують запилення рослин. Тому бджоли мають величезне екологічне значення.

Вартість запилення медоносними бджолами важко піддається кількісній оцінці з низки причин. По-перше, запилення сільськогосподарських культур можна приблизно прорахувати з погляду економіки, але неможливо оцінити його користь для екосистеми в цілому, вона не може бути виражена тільки в грошах. По-друге, не тільки медоносні бджоли беруть участь в запиленні. А також інші перетинчастокрилі, такі як мухи (на частку яких припадає 26% всіх видів комах-запилювачів у Європі), жуки (15%), метелики (10%) та інші види комах (2%). Крім того, рослини рідко покладаються на єдиний шлях передачі пилку для запилення.

Вчені підрахували, що глобальна економічна цінність перехресного запилення тваринами становить 9,5% від вартості продукції сільськогосподарських культур, призначеної для споживання людиною. Однак, враховуючи специфіку країни чи регіону, ці цифри можуть сильно відрізнятися. Наприклад, статистичне сільськогосподарське управління Австрії оцінили економічний зиск від 225 до 450 мільйонів євро на рік. Їм вдалося також вирахувати вартість вигоди запилення для більшості культур цієї країни окремо. На першому місці опинилися яблуня – 25-180 мільйонів євро на рік, і олійний гарбуз – 20-100 мільйонів євро на рік.

Анатолій ГУРМАН

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.