Практичні поради

КІНЕЦЬ ЗИМІВЛІ. ЩО МОЖЕ ПІТИ НЕ ТАК? анонс

Період зимівлі є надзвичайно важким часом для бджіл та їх господарів. Будь-яка помилка або недбалість у підготовці сімей до зими (яка починається ще в липні) може закінчитися загибеллю сім’ї або сильно її послабити. Я виділив би шість головних сценаріїв трагічних розв’язок. Також хотів би поміркувати про причини їх виникнення, а також поговорити про дії бджоляра які здатних виправити становище.

Варроатоз

Це, як і раніше, головний бич бджільництва. Висока закліщеність  навесні та влітку – це затримка у розвитку сім’ї, зниження імунітету, підвищений ризик вірусних захворювань. Восени до цього додається ще і ризик зльоту сім’ї. У холодну пору року – відсутність зимового спокою в гнізді, перевитрата корму, зношування бджіл з перетворенням їх на фізіологічних стареньких особин не здатних для забезпечення нормального весняного розвитку сім’ї.

Вже давно минули ті часи, коли однієї осінньої обробки біпіном десь на початку листопада вистачало, щоб бджоляр міг спати спокійно. Реалії сьогоднішнього дня вимагають контролювати паразита з весни до пізньої осені. Будь-яка можливість зняти його з наших підопічних має бути використана протягом усього сезону. Перша обробка ранньою весною, наприклад, дуже важлива. Навіть якщо кліща небагато, але ліквідувати в цей час з десяток готових до пакостей самок багато важить для благополуччя сім’ї на найближчі кілька місяців. Літня обробка щавелєвою кислотою, видалення трутневого розплоду, обробка флювалінатом, амітразом, тимолом (не забувайте чергувати ці діючи речовини) наприкінці літа дозволить звести кількість кліща до мінімуму і забезпечить сім’ї зимовий спокій. Особливу увагу на варроатоз слід приділяти в ті сезони, коли кліща особливо багато на вашій і сусідських пасіках.

На жаль, допомогти бджолам, що страждають на варроатоз, взимку неможливо. Вихід один: дочекатися весни, об’єднати сім’ї, що вижили, і обробити їх від паразита. У результаті це призведе до скорочення кількості сімей, але дасть шанс вижити і розвиватися в нормальні сім’ї тим хто залишився.

Повністю статтю читайте, будь ласка, за посиланням:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.