Новини зі світу

БДЖІЛЬНИЦТВО У ЄМЕНІ СТАЛО ЖЕРТВОЮ ВІЙНИ

У Ємені з 2014 року триває війна. Хусити яких підтримує Іран, протистоять урядовим силам, які підтримує військова коаліція під керівництвом Саудівської Аравії. В результаті сотні тисяч людей були вбиті та померли від хвороб та недоїдання. Інфраструктура країни зруйнована. Ємен перетворився на одну з найбідніших країн світу. Постраждали всі галузі сільського господарства, бджільництво не є винятком. Експерти вважають єменський мед одним із найкращих у світі (особливо цінується так званий сорт «Королівський сидр», відомий своїми лікувальними властивостями), але з початку війни його виробництво сильно впало.

З квітня діє слабке перемир’я, укладене за посередництва ООН, що принесло деякий перепочинок країні та її втомленому від війни населенню. Воно дозволило бджоляру Мохаммеду Саїфа провести інвентаризацію бджолосімей, що залишилися. Його пасіка розташована на південному заході країни в долині оточеної горами.

Бджільництво для Мохаммеда є сімейним бізнесом. Це ремесло передавалося від батька до сина та існувало століттями. Але зараз усе різко змінилося. Внаслідок військових дій від пасіки мало що залишилося, а катастрофічні зміни клімату добивають останнє.

«До війни, у мене було 300 вуликів, зараз залишилося лише 80. Наше село було на лінії вогню, що сильно обмежило можливості догляду за бджолами. У мене немає можливості кочувати, тому що всі дороги заміновані, час від часу тривають обстріли. У пасіку сусіда потрапила ракета та знищила всі вулики», – розповідає Мохаммед.

Інша проблема, з якою стикається бджільництво Ємену – катастрофічна зміна клімату. Він став жаркішим і посушливішим. «Ґрунтові води пішли. Дощів мало. Пустеля наступає. Рослини, з яких раніше бджоли збирали мед, зникають і дають дуже мало нектару. Медові врожаї скоротилися у рази», – каже Саїф.

Торговець медом Набіль Аль Хакім також згадав золоті дні до того, як конфлікт спустошив його країну. «До війни ми жили добре. Пристойно заробляли, продаючи мед. Але зараз він став рідкістю і покупці більше не можуть собі його дозволити. Раніше я продавав по 25 п’ятилітрових банок на місяць. Нині не можу продати і однієї. Населення зубожило», – сказав він.

Комісія ООН, яка побувала в Ємені та провела аналіз стану справ в агропромисловому комплексі країни, склала звіт. У ньому зокрема сказано: «Мед відіграє життєво важливу роль у економіці Ємену. Від його виробництва залежить життя та добробут близько 100 тис. домогосподарств країни. Війна та зміна клімату поставили бджолярів у небезпечне становище, фактично на межу виживання».

У червневому звіті Міжнародного комітету Червоного Хреста йдеться: «Екосистеми Ємену зруйновані. Збройний конфлікт та зміна клімату загрожують спадкоємності 3000-річної бджільницької практики. Значне скорочення бджіл веде за собою проблеми з запиленням, як наслідок зниження врожайності та поглиблення продовольчої кризи». Загалом Червоний хрест оцінює ситуацію у бджільництві країни як критичну.

Анатолій ГУРМАН, телеграм-канал автора https://t.me/pasikadenzadnem

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.