Біологія бджоли

Бджолина королева: народження і розвиток

Коли народжується нова бджолина матка, робочі бджоли точно знають, з якої комірки вона вийде. У світі бджіл все заздалегідь продумано: ще до того, як матка може з’явитися на світло, обрані личинки поміщаються в спеціальні королівські комірки, які більші і ширші за інших. Коли королева відкладає яйця, бджоли можуть точно знати, скільки самок і самців з’явиться на світ.

Бджолині матки можуть відкласти як запліднені, так і незапліднені яйця. Коли яйця не запліднюються ними, можуть народитися тільки трутні. Якщо яйця запліднюються, народжуються нові самки бджіл. Коли бджола – самка, вона зможе грати і роль працівниці, і королеви, але її місія, як і будь-який біологічний механізм бджіл,визначена наперед. Личинки, яким судилося стати королевами, будуть поміщені в королівські камери, які більш просторі, ніж інші. Коли всі запліднені яйця відкладаються, і вони отримують однакове харчування.

Бджоли-медсестри – це дуже молоді бджоли, які піклуються виключно про те, щоб забезпечити личинки маточним молочком. Це відбувається тільки на початковому етапі, оскільки приблизно через три дні право отримувати маточне молочко надається лише личинкам, виявленим в маткових клітинах. Таким чином, маточне молочко – це секрет, який дозволяє королевам народжуватися і рости більше за інших. Королеви приблизно на 50% більше за інших бджіл.

Розвиток в часі також різниться у маток і інших бджіл. Бджолині матки розвиваються більше 16 днів. У той же час, робочі бджоли стають повноцінними комахами через 21 день. Трутні розвиваються повільніше, і їм потрібно майже цілий місяць, щоб досягти повноліття. Бджоли зазвичай планують народження принаймні двох маток, але вони не можуть існувати одночасно і зійдуться в смертельній сутичці, щоб визначити нову королеву, Вона повинна продемонструвати свою перевагу над іншими, щоб виконати цю життєво важливу роль В житті бджіл ніколи не буває місця для двох маток, і та, яка зможе вбити противника, вкусивши, стане новою володаркою.

Королева не повинні розчарувати свій рій. Бувають випадки, коли королева не виконує належним чином своє завдання, і якщо вона не буде корисною для відтворення сімей, її можуть вбити її власні служниці. У бджолиних маток є фундаментальне завдання: розмноження. Вони ніколи, окрім шлюбного польоту, не покидають вулик і відкладають яйця в дуже великій кількості. Щоб нереститися, королеви повинні бути запліднені під час шлюбного польоту трутнями. Шлюбний політ дозволяє маток зібрати достатньо сперми для запліднення яйцеклітин протягом декількох місяців.

Якщо під час шлюбного польоту запліднення пройде неправильно, цариця серйозно ризикує своїм життям. Під час шлюбного польоту трутні вмирають відразу після спарювання і, отже, більше не будуть доступні для повторення процесу. Коли бджолина матка повертається у вулик, робочі ретельно перевіряють, чи відбулося запліднення. Якщо процес не завершений правильно, королеву вбивають, щоб звільнити місце для нової, більш ефективної правительниці. Спрацьовує природний інстинкт виживання: якщо матка не може відкласти потрібну кількість запліднених яєць, її обов’язково потрібно замінити, оскільки саме від неї залежать збереження і розвиток сім’ї. 

Джерело: https://www.apicolturalaterza.it/gb/blog/how-queen-bees-are-born-and-develop-b80.html

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.