жало пчелы
Біологія бджоли

Чому бджоли жалять?

Здебільшого бджола не жалить людину просто так, якщо її не чіпати. За допомогою отруйного жала комаха захищається.

Причини, з яких бджоли можуть вжалити людину або тварину:

  • Захищає вулик від посягання на мед;
  • Захищається, якщо її придавили;
  • Захищається, якщо вона заплуталася в одязі або волоссі.

Людині буває дуже важко заспокоїтися при вигляді бджоли або оси. Більшість починає махати руками, втікати, робити різкі рухи. Такі дії провокують бджолу, і вона жалить. Оса може вжалити кілька разів, якщо спробувати відбитися від неї.

Що потрібно робити? Якщо бджола напала на вас біля вулика, це означає, що вона захищає своє житло. Вам необхідно простий спокійно відійти подалі від вулика. Якщо ви цього не зробите, ймовірність того, що на вас нападуть інші бджоли дуже велика.

Перше, що відчуває після укусу людина — це біль. Виникає природна реакція — помститися кривдникові. Але, насправді, бджолі доводиться гірше, ніж людині. Адже відомо, що після укусу бджола гине.

Чому це відбувається? Жало у бджоли виглядає немов маленький гарпун — вістря з дрібними щербинами. Коли жало пронизує шкіру людини, бджола його вже не може дістати тому, що еластична шкіра щільно стискає щербини. Бджола в спробах дістати своє жало, відриває частину кишечника і відлітає. Отримана травма не залишає бджолі шансів на виживання, і комаха незабаром гине.

Осам поталанило більше. На відміну від жала бджоли, жало  оси гладке. Якщо подивитися на жало оси і бджоли під мікроскопом, можна буде побачити різницю. Оса легко дістає своє жало після укусу і втягує назад в черевце. Саме з цієї причини оса може жалити кілька разів поспіль, поки не виплесне всю отруту. Навіть якщо з якихось причин  жало залишається в шкірі, комаха не вмирає. Але втрачає здатність жалити.

Жало оси є одним з найбільш гострих пристроїв у світі. Укуси деяких ос не тільки безпечні, але  можуть бути корисні. Вченими доведено, що бразильські оси виділяють отруту, яка руйнує ракові клітини. Отрута таких ос діє вибірково і не пошкоджує здорові клітини.
Жало бджоли або оси — складний інструмент. Воно розташовується в черевці. Завдяки гнучкості тіла комахи, жало потрапляє точно в ціль. Жало є у робочих бджіл і маток, трутні не мають такого органу. У маток жало є зміненим яйцекладом, матки не здатні вжалити людину або тварину.

Бджола випускаючи жало, виділяє спеціальну речовину, попереджаючи речовині інших бджіл, що їм загрожує небезпека. Тоді бджоли починають атакувати противника цілою групою. Так ціною життя багатьох своїх побратимів бджоли захищають сім’ю від вторгнення людини або тварини.

Якщо бджола залетіла в приміщення, намагайтеся не панікувати, а акуратно за допомогою рушника або газети показати їй шлях назовні. Трапляється таке, що бджола сідає на людину і не жалить. Це підтверджує той факт, що бджола не атакує першою.

Але іноді бувають випадки, коли бджоли жалять навіть спокійну людину або тварину. Це відбувається з таких причин:

  • Бджоли не терплять запаху поту. Особливо часто страждають через це коні;
  • Бджоли не люблять різких запахів;
  • Коли в природі немає взятку, бджоли стають злими і агресивними. Це відбувається ближче до осені.

Миролюбність бджіл залежить від породи: кавказька бджола миролюбніша, ніж, наприклад,  північна або середньоросійська.

Джерело: http://goodhouse.com.ua/poradi/15918-chomu-bdzhola-vmiraye-pislya-ukusu-pislya-togo-yak-vzhalit-a-osa-nemaye-ukus-osi-i-bdzholi-vidminnist-chomu-bdzholi-i-osi-zhalyat-lyudej-persha-dopomoga-pri-ukusi-bdzholi-abo-osi-narodni-zas.html

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.