Вчені з Ноттінгемського Трентського університету (Англія) досліджували бджолині гнізда на предмет вивчення та класифікації звуків, що виходять з бджолиної родини. Вони використовували найновіший акселерометр, здатний вловлювати і записувати найменші вібрації, що народжуються у вулику.
Завдяки цьому надчутливому приладу дослідники зробили відкриття. Виявляється кліщ варроа іноді видає досить сильну (як для тільця розміром один міліметр і масою в половину міліграма) вібрацію струшуючи своє тіло. Вібраційний імпульс дуже короткий – 50–90 мікросекунд. Записавши та проаналізувавши його встановили, що його характеристики сильно різняться залежно від матеріалу, на якому знаходиться кліщ. На створення цих імпульсів паразит витрачає досить багато енергії, тому, логічно припустити, що робить він це не для задоволення та розваги, а з певною життєво важливою метою. Найімовірніше, як припускають вчені, для «зондування довкілля».
Відомо, що кліщ глуха та сліпа істота. Але має добрий нюх, особливо на феромони бджоли, а також добре реагує на деякі сенсорні стимули, такі як, наприклад, температура. Це допомагає йому орієнтуватися та синхронізувати розвиток свого потомства з розвитком бджоли. І ось зараз, вчені виявили ще одну додаткову здатність, що дозволяє паразиту орієнтуватися в просторі. Кліщ сильним ударом тільця створює хвилю і здатний по її проходженню (відбиттю) отримувати додаткову інформацію про своє місцезнаходження та найближче оточення.
“Це відкриття ми охарактеризували як фундаментальне. У майбутньому воно може мати численні та несподівані наслідки» – розповів доктор Мартін Бенчик, фізик із Ноттінгемського університету.
В даний час група вчених запускає нову серію досліджень, мета яких дізнатися якнайбільше про ці вібрації та досконало їх вивчити. Є надія, що більш глибоке їхнє розуміння дозволить маніпулювати поведінкою кліща і навіть потенційно вивести його з бджолиних вуликів. Або, як мінімум, визначати його кількість у гнізді, без його розбору та проведення трудомісткої діагностики на зараження.
Анатолій ГУРМАН, телеграм-канал автора: https://t.me/pasikadenzadnem