Здоров'я бджіл

ГЛІФОСАТ У ЄВРОПІ МОЖУТЬ ЗАБОРОНИТИ

Як нещодавно з’ясували вчені, гербіцид гліфосат, що найбільш широко використовується у світі, може бути більш причетний до скорочення кількості комах запилювачів, ніж вважалося раніше. Дослідження біолога Ані Вайденмюллер та її команди з Констанцського університету (Німеччина) нещодавно довели, що гліфосат негативно впливає на здатність джмелів регулювати тепло в гнізді. Особливо ця негативна особливість проявляється при дефіциті корму, а останнім часом це швидше норма, враховуючи дефіцит медоносних рослин та кліматичні катаклізми. Вчені опублікували ці результати досліджень у журналі Science.

Більш ранні дослідження вже довели, що гліфосат впливає на когнітивні здібності та імунну систему медоносних бджіл. Крім того, цей гербіцид шкодить кишковій мікрофлорі, робить їх більш вразливими до інфекцій та патогенів.

Крім того, в Європі посилився контроль за наявністю в меду гліфосату та відповідальність за його технологічно неправильне застосування. Прикладом може стати історія бджоляра Себастьяна Сьюзінга. Навесні 2018 року бджоляр встановив 89 бджолиних сімей (на двох точках) на краю поля поблизу містечка Бранденбурга. Під час цвітіння кульбаб, люцерни та акації місцевий фермер активно обробляв поля гліфосатом. Після відкачування меду, аналіз показав, що вміст у ньому гербіциду був у 152 рази вищим за норму. Як наслідок, пасічнику довелося знищити 4 тонни меду, а збитки становили 70 тис. євро. Сьюзинг подав до суду на фермера. Розгляд справи тривав три роки і було винесено рішення на користь пасічника на тій підставі, що «зараження продуктів у вуликах гліфосатом є незаконним порушенням прав власності». Для Себастьяна цей вердикт слабка втіха. Хоч він і виграв суд, і йому навіть частково відшкодували збитки, але він так і не зміг оговтатися від понесених збитків і був змушений залишити медовий бізнес.

Проте судове рішення має важливе суспільне значення. «Воно забезпечує ясність вимог пасічників та є важливим першим кроком до мети скорочення використання цих токсинів. Принаймні судовий процес є прецедентом для всіх інших бджолярів, чий бізнес та хоббі руйнується через використання смертоносних пестицидів», – вважає адвокат Георг Бухгольц.

Експерти стверджують, що наукові дані про шкоду гліфосату, посилення норм що до засмічення ними продуктів, і судові позови, подібні до описаного више, ведуть до можливої заборони цього гербіциду в Європі найближчим часом.

Анатолій ГУРМАН

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.