Українські бджолярі отримали міжнародне визнання: кооператив «ПАВІК» здобув бронзу на Apimondia 2023.
Інноваційна технологія виробництва перги на основі пластикового стільника принесла Україні третє місце на світовому конгресі в Чилі. Український пасічний кооператив «ПАВІК» був відзначений бронзовою медаллю на престижному міжнародному конгресі Apimondia 2023, що проходив у Чилі.

Високу нагороду кооператив отримав за розробку інноваційної промислової технології збору перги з використанням пластикових сотів.
Україна — постійний учасник Apimondia
Конгреси Apimondia проводяться раз на два роки та вважаються головними світовими подіями у галузі бджільництва. Це не просто зібрання експертів і виробників — це форум, де формуються глобальні вектори розвитку галузі. Україна вже багато років поспіль бере участь у цих заходах, демонструючи як власні наукові здобутки, так і продукцію українських пасічників. Однак, як зазначають учасники, останнім часом спостерігається зменшення активності українських науковців на таких платформах, попри наявність перспективних розробок.
Унікальна технологія — результат 20 років досліджень
- Одна з таких інновацій — метод збору перги за допомогою пластикових сотів. Його було презентовано у Чилі на розгляд експертної комісії Apimondia з нових технологій у бджільництві. Рішення журі: третє місце у світі. Ця технологія була створена науковцями Національного університету біоресурсів і природокористування України (НУБіП), а кооператив «ПАВІК» реалізував її технічне втілення — створив повноцінну лінійку обладнання для промислового виробництва перги з мінімальними витратами.
Незважаючи на те, що ідея виникла ще 20 років тому, втілити її у практику вдалося лише завдяки наполегливості Юрія Гуслія — керівника підприємства, винахідника та відомого українського бджоляра.
- «Перга — один із найбільш перспективних продуктів бджільництва. Це ферментований пилок, який бджоли збирають, обробляють і зберігають у стільниках. Завдяки нашій технології її можна виробляти якісно, ефективно й у промислових масштабах», — зазначив Юрій Гуслій.
Під час виставки ApiExpo-2023 продукція кооперативу викликала великий інтерес серед міжнародних делегацій. Закордонні бджолярі активно розпитували про технологію, фотографували зразки, а деякі з них отримали рамки з пластиковими сотами для випробування на своїх пасіках.
«Ми презентували технологію широкій аудиторії. Дякуємо перекладачам і друзям, які допомагали нам поширювати інформацію. Зокрема, кілька рамок ми передали пасічникам із США та Чилі для тестування. Загалом можемо сказати: наша розробка знайшла своїх поціновувачів», — розповів Юрій Гуслій.
Втім, в Україні нова технологія поки що не набула широкого розповсюдження. За словами керівника медового сектору Проєкту USAID Руслана Маркова, наразі обладнання частіше купують саме закордонні пасічники. «Шкода, що українські бджолярі поки недостатньо оцінили потенціал цієї технології.»
Адже вона дозволяє суттєво збільшити виробництво перги — цінного продукту з високим експортним потенціалом», — зазначив Марков.
Плани на майбутнє: наука, виробництво і просвітництво
- Команда кооперативу не зупиняється на досягнутому. Щороку «ПАВІК» дарує, продає і поширює рамки з пластиковими сотами серед українських пасічників, аби стимулювати виробництво перги.
У планах — продовження наукових досліджень якості продукту, умов його зберігання та способів популяризації технології в Україні. «Лише з меду нині прожити важко. Ми повинні пропонувати ринку інші продукти бджільництва — такі як перга. Це не лише користь для родини чи пасіки, це внесок у здоров’я нації», — підсумував Юрій Гуслій.
На фото: Юрій Гуслій, керівник кооперативу «ПАВІК», винахідник, бджоляр