Соняшник медонос
Медоноси

Квітка, зацілована сонцем

Соняшник – однорічна олійна та медоносна рослина сімейства складноцвітових, висота до 2-3 м. Соняшник – культура щедра: окрім насіння на олію та кормів для худоби, він є хорошим медоносом, что має істотне значення для медозбору. А це значить, ця культура прибуткова.

Перший соняшник зацвітає в кінці першого місяця літа і цвіте близько місяця. Кожна квітка цвіте два дні, але якщо запилення не відбулося, то цвітіння триває 10-15 днів,від посіву до цвітіння проходить 60-80 днів.

При гарній відвідуваності бджолами квітучих кошиків скорочується період цвітіння соняшнику, що сприяє більш ранньому і дружному дозріванню його насіння, запобігає пустозернистості.

З цього випливає, що запилення соняшнику бджолами підвищує не тільки кількість, але і якість врожаю.

Завдяки запиленню бджолами, врожайність насіння соняшнику зростає в 1,5-2 рази.

Важливо й те, що, крім підвищення врожайності, своєчасне запилення дозволяє вести збирання врожаю в більш ранні терміни. А це, в свою чергу, створює умови для більш ранньої обробки полів під майбутні посіви. Виграш у часі може бути до 2 тижнів.

Медопродуктивність в середньому – 50 кг / га. Норма на запилення – 0,5 -1 бджолосім’я на гектар. Велика насиченість посівних ділянок бджолами сильно знижує збір меду на одну бджолину сім’ю.

За день бджолина сім’я може заготовити до 4 кг меду (в середньому приніс 2,5- 3 кг), а за весь період цвітіння соняшнику – до 30 кг (пів-бідона), деякі сім’ї приносять 40 кг.

Для соняшника рекомендована степова українська порода бджіл, яка пристосована до жарких умов.

Залежно від погодних умов і агротехніки посівів – медоносність коливається в межах від 25 до 100 кг / га.

Мед, зібраний з цієї рослини, має приємний, тонкий, але слабкий аромат.

Соняшниковий мед золотистий, світло-бурштиновий, іноді з зеленуватим відтінком. У меду з соняшнику багато пилку, а значить багато вітамінів. У чистому вигляді, тобто без домішок меду інших рослин, мед соняшнику не придатний для зимівлі бджіл, так як швидко кристалізується в грубозернисту масу.

Медоносні бджоли збирають з квіток соняшника однорічного нектар і пилок.

На півдні України, Північному Кавказі, в ряді областей Чорноземної зони, Сибіру і Казахстану соняшник є найважливішою медоносною культурою, що забезпечує головний медозбір, а також поповнення запасів пилку в гніздах бджолиних сімей.

Джерело: https://bee.net.ua/sonyashnik-yak-medonos-koli-tsvite-produktivnist/

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.