Це чудовий місяць для бджіл, вони якраз досягають піку свого розвитку та найбільшої сили, що дає змогу збирати мед бо природа буяє цвітом. Протягом сезону у пасічника три головні справи – нарощування сили сім’ї, повне використання головного взятку та підготовка бджіл до зимівлі.
Для Пасічника це дуже напружена та активна пора, треба все встигнути зробити своєчасно – підвезти пасіку до медових угідь, скачати мед і подумати про підготовку до зими. Для багатьох бджільництво здається простою справою але це не так. Хоча день потихеньку вже почав скорочуватися, бджолярський сезон у розпалі і настав час, про який у народі говорять, що один літній день – рік годує. Тому бджолярам зараз не тільки день, але й година дорога – нічого не забути, все зробити вчасно….
Хоча пік ройової пори вже пройшов, вулики без щоденного зовнішнього огляду залишати не можна, особливо на початку дня – до обід. Гніздо – розплідну частину вулика у нормально працюючих сім’ях розбирати до осінньої ревізії не треба. Зазвичай у цей час проводяться роботи тільки з медовими рамками або медовими магазинами чи корпусами. Якщо, під час головного медозбору, на розширення ставити рамки з вощиною, то бджоли, зайняті будівництвом стільників, не зможуть повністю використати потенційні можливості медозбору.
На початку головного медозбору бажано розпочати створення запасів меду, який надалі буде використано при зборі гнізда на зиму і стане страховим кормовим фондом навесні наступного року. З цією метою відбираються повномедові добре запечатані стільники з розрахунку мінімум по дві-три штуки на кожну сім’ю, що йде в зиму.
У першій половині липня, ще можна продовжувати збирання пилку з використанням пилковловлювачів, у другій половині липня, це робити вже не рекомендується тому, що треба дати можливість бджолам почати накопичення перги у вулику для осіннього вирощування бджіл та для створення зимових запасів. До того ж, у другій половині літа кількість пилконосів у природі зменшується, а якість та поживна цінність пилку знижуються.
Липень – місяць відкачування меду. Існує безліч поглядів на те, як це треба робити ми будемо говорити про те, як це робить більшість бджолярів. Насамперед, протягом головного взятку цю операцію треба проводити якомога менше разів. Оскільки після відбору меду сім’ї мінімум на 2-3 дні знижує льотну активність з принесення меду.
Якщо відкачка меду збігається з піком цвітіння основного медоноса, то втрати товарного меду будуть відчутні. Для відкачування відбирають тільки ті медові рамки, які запечатані не менше ніж наполовину, якщо запаси суші обмежені, а медозбір продовжується, то викачані рамки ставлять назад у порожні магазини для заповнення медом. Якщо ж медозбір різко зменшився або зменшується, то порожні рамки дають на ніч на обсушування бджолам, а потім їх разом з магазинами забирають і ставлять на зберігання до наступного медозбору.
До кінця липня сім’ї спрацьовуються на медозборі та сили їх починають поступово зменшуватись. Бджоляр повинен стежити за цим і підтримувати розміри гнізда, відповідно до сили бджолиної родини. Важливо пам’ятати, що сильні сім’ї – невтомно працюють на пасічника, середні сім’ї – тільки годують себе, на слабкі – пасічник тільки даремно витрачає сили.
Бажаємо успіху та високих медозборів!