молоко і мед
Технології

Мед — без бджіл, молоко — без корів

Бджоли збирають пилок і нектар з квітів, щоб потім перетворити його в мед, що складається з фруктози і глюкози. Засновники компанії MeliBio вирішили здійснити цей процес в лабораторії за допомогою мікроорганізмів, але без участі бджіл.

За останні кілька років рослинні альтернативи м’ясу і молочним продуктам стали дуже популярними. Однак для багатьох вони не підходять з точки зору смаку, текстури, або доступності. Тому стартап MeliBio пропонує використовувати ферментацію для виробництва веганських продуктів, зокрема меду, які біологічно будуть ідентичні реальним. В процесі ферментації мікроорганізми переробляють певні продукти і виділяють нові.

Наприклад, бродіння дріжджів може перетворити цукор в спирт. Однак,,якщо підібрати певні мікроорганізми і вибрати для них правильні поживні речовини, то можна отримати абсолютно різні кінцеві продукти — від молока до меду. 

Такий підхід використовують і інші компанії, наприклад британський стартап Better Dairy. Його керівники створили технологію, за допомогою якої в результаті ферментації дріжджів виходить не спирт, а молоко і сир. Аналогічну технологію використовує компанія з Сан-Франциско Clara Foods, яка розробляє яєчні білки, які вже ось-ось з’являться в продажу. Представники компанії планують стати найбільшими виробниками яєчного білку до 2028 року. 

Молекулярно виходять ідентичні товари, які, більш того, мають такий же смак, як і продукти тваринного походження. Подібні продукти можуть стати справжнім проривом і не тільки в веганському харчуванні. За даними Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН на м’ясо та молочні продукти припадає близько 14,5% глобальних викидів парникових газів.

До того ж, світовий апетит до меду шкодить багатьом видам бджіл, каже співзасновник та виконавчий директор MeliBio Дарко Мандіч. “Комерційне бджільництво у всьому світі надає перевагу одному виду бджіл, медоносам, щоб задовольнити зростаючий попит на мед, — говорить він. “Вони активно змагаються з дикими та місцевими видами бджіл і витісняють їх”. 

MeliBio планує розпочати свої перші поставки в кінці цього року. Ми, швидше за все, побачимо перші біоідентичні молочні продукти як інгредієнти в інших продуктах, а не в коробках або банках на полицях супермаркетів. “Приблизно дві третини меду, що продається на ринках, — це мед, як інгредієнт для інших продуктів – таких галузей, як харчова промисловість, напої, косметика та фармацевтика”,— каже пан Мандіч.

Однією з інтригуючих можливостей продуктів тваринного походження на основі бродіння є можливість створити їх кращими за реальні. Наприклад, у випадку з медом немає жодної причини, чому виробництво не може бути адаптовано для отримання ідеальної копії меду манука, який, як стверджується, має велику користь для здоров’я і коштує приблизно в 100 разів більше, ніж звичайний мед. Подібні можливості є для молока та сиру.

Джерело: https://www.bbc.com/news/business-56154143

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *