Лаванда медонос
Медоноси

Медонос, який є символом чистоти

Дивовижна краса і тонкий магічний аромат лаванди здавна чарують людство. Лаванда — багаторічною рослина з родини губоцвіті (Lamiaceae).

За зовнішнім виглядом лаванда більше схожа на напівчагарник. На  коротких стеблах розташоване перисто розсічене листя, вкрите тонкими волосками з цінною ефірною олією. Запашні квіти лаванди мають світло-блакитний або світло – фіолетовий відтінок. Вони зібрані в прямі, не дуже густі, але довгі (до 15 см) суцвіття. Ланцетні листки рослини опушені, дрібні, мають блакитний або сіруватий відтінок. Як і листю, суцвітям лаванди притаманна висока  концентрація пахучих речовин.

Цей теплолюбний чагарник  не переносить сильні і тривалі морози. Ідеальні кліматичні регіони для лаванди — Кавказ, Кримський півострів, Кубань, Молдова.  Масово лаванлда вирощується в Провансі — для французьких бджолярів цей медонос є основою кормової бази в літній період.

Назва рослини походить від латинського слова  «lavare», що перекладається як «миття, чистота».  І дійсно, запах лаванди завжди асоціюється зі свіжістю. Під час чуми 1720 року в Європі люди носили на собі лаванду, щоб захиститися від хвороби.

На сьогодні відомо 47 видів лаванди. Рослина має середземноморське походження, але ж з часом були створено чимало її сортів, які зараз вирощуються по всьому світі. Лаванду культивують як декоративну та ландшафтну рослину, а також в комерційних цілях для отримання ефірних олій та неймовірного меду – корисного і смачного.

Лавандовий мед має золотисто-бурштиновий відтінок та м’який і водночас складний букет: трав’яний, фруктовий з квітковими нотами. Мед містить квітковий пилок, вітаміни та цінні мінерали, довго не кристалізується.

Лаванда та бджільництво завжди йдуть поруч: медоносні якості лаванди дуже приваблюють бджіл.

Період цвітіння рослини залежить від місця розташування і кліматичних умов. В одних регіонах це червень-липень, в інших — кінець червня, серпень. Виділення нектару триває близько 40 діб. Крім відмінних смакових якостей, лавандовий мед цінують  як антисептичний, анаболічний, потогінний засіб. Застосовувати його можна при нервових розладах, при порушенні роботи шлунка та кишечника, при ревматизмі, при головних болях та простуді.

Лавандові поля дають сумарно і біля 300 тисяч тонн світового виробництва меду. Саме лавандовий мед лідирує як сировина для фармацевтичної індустрії. Бджільництво на лавандових ланах має найвищу прибутковість, бо тривалість життя робочої бджоли яка харчується лавандою, найдовша. Пилок лаванди відзначається  унікальною гаммою смаку, кольору та вишуканого аромату.

Автор: Саріогло І.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *