заміна маток бджіл
Біологія бджоли

Планова заміна маток

Величезне значення в продуктивності сім’ї бджіл має матка. Хороша матка повинна відкладати багато яєць, заповнюючи осередки стільників розплодом компактно.

Від несучості матки значною мірою залежить сила сім’ї: чим вище несучість, тим більшого розміру досягне сім’я. Тому бджоляр повинен перш за все дбати про те, щоб у всіх сім’ях були хороші молоді високояйценосні матки.

Необхідно знати вік матки в кожній родині. На третій рік життя маток треба замінювати. Ще з весни, під час головної весняної ревізії, визначають якість маток по розплоду в гнізді. Поганих, які нормально не кладуть запліднених яєць, відразу ж замінюють. Решту ж, які кладуть запліднені яйця, але менше в порівнянні з іншими сім’ями такої ж сили або дають ґратчастий розплід з великими пропуском осередків, замінюють пізніше, влітку, коли створюються сприятливіші умови для виведення маток і їх спарювання.

Заміні підлягають також матки мляві, які дуже повільно пересуваються по соту, або з будь-яким поміченим дефектом – увігнутим черевцем, пошкодженою ніжкою і іншими дефектами.

Початківцю пасічнику для заміни маток слід користуватися зрілими ройовими маточниками, або ройовими матками, які тільки що вийшли з маточника від сильних високопродуктивних сімей.

Річ у тому, що роєві матки, вирощені в сильній, хорошій сім’ї, завжди будуть високої якості. Матки ж штучного виведення будуть високої якості не завжди: потрібно мати досвід в бджільництві, щоб отримати штучно виведених маток, які за своїми якостями, не поступаються ройовим.

Способи заміни маток

Змінюють маток різними способами. Це залежить від того, в якій сім’ї змінюють – у високопродуктивній, середній або що відстає.

Якщо високопродуктивна сім’я прийшла в ройовий стан, то замінити матку найкраще при роїнні. Очікують виходу рою і, зібравши його в роївню, поселяють в новий вулик як нову сім’ю. Через тиждень після виходу рою (але не пізніше), коли маточники дозріють, гніздо сім’ї ретельно оглядають і все маточники, крім одного, кращого, вирізують.

Цим попереджають вихід з сім’ї другого рою. Слід, однак, мати на увазі, що після видалення ройових маточників, при наявності в гнізді молодих личинок, бджоли можуть закласти свищеві. У цьому випадку вихід другого рою неминучий. Щоб не допустити повторного роїння, свищеві маточники потрібно також виламати до того, як вийде матка з залишеного ройового маточника.

Вирізані ройові маточники використовують для заміни недоброякісних маток, формування відводків і нуклеусів. Щоб не пошкодити маткових лялечок, маточники потрібно вирізати дуже обережно, разом зі шматочком стільника і за ці стільники переносити їх в строго вертикальному положенні на підстилку з вати. Дотиків до маточника руками по можливості слід уникати.

Для збереження маточники укладають в клітинки і використовують для формування відводків і нуклеусів, а пізніше для заміни маток в інших сім’ях.

Цю роботу виконують у такий спосіб. Від сильної родини відбирають для відводка 1-2 рамки зрілого друкованого розплоду разом з бджолами, що їх покривають  і 1-2 рамки з медом і пергою. Замість відібраних підставляють рамки з сушею або штучною вощиною. У відводок струшують бджіл ще з одного-двох стільників, що містять відкритий розплід.

При цьому уважно оглядають кожну рамку, щоб переконатися, що на ній немає матки. Далі до середини сота з розплодом прикріплюють зрілий маточник (без клітки). В лежаках відводок поміщають в бічній частині, відгородженій від гнізда основної родини щільною розділовою дошкою.

У двокорпусних вуликах відводок можна помістити в другому корпусі, відокремивши його від нижнього суцільною фанерною стелею. Можна відсаджувати відведення в окремі вулики, перегороджені навпіл.

У всіх випадках для відводка роблять маленький окремий льоток. Відводок ретельно утеплюють і вічко на добу закривають. Через 3-4 дні відводок оглядають, щоб переконатися, чи вийшла матка з маточника. В цей час корисно відібрати з нього одну порожню рамку; а замість неї поставити стільник з відкритим різновіковим розплодом. При наявності відкритого розплоду матки швидше спаровуються і відводок поводиться спокійніше.

Як тільки матка почне кладку яєць, відводок підсилюють двома рамками зрілого печатного розплоду (без бджіл) від тієї ж сім’ї. Такий відводок, що складається з молодих бджіл і молодої матки, швидко зростає. У місцевостях з порівняно раннім терміном настання головного взятку відводок можна підсилить зрілим печатним розплодом ще раз. У такому випадку він швидко досягне розміру середньої сім’ї та найбільш повно використає взятки.

Якщо вийде рій від однієї з середніх сімей на пасіці, то його поміщають у вулик, який ставлять поруч з материнською родиною. На 5-7 день в материнській родині вирізають всі маточники, а натомість підставляють зрілий ройовий маточник від високопродуктивної сім’ї. Таким чином, в родині заміниться стара матка на нову хорошу.

Після того, як молода матка в материнській родині почне кладку яєць, чинять так. Якщо ще триває період підготовки бджіл до взятку, тобто є ще час до початку головного взятку, то відводок підсилюють двома рамками зрілого печатного розплоду від основної родини. В цьому випадку будуть класти яйця дві матки, що дозволить наростити додаткових бджіл. У перші дні взятку відводок приєднують до основної родини, попередньо вилучивши з неї стару матку,

Якщо ж молода матка стане відкладати яйця безпосередньо перед головним взятком або під час нього, то відводок приєднують до його материнської сім’ї відразу після відбору старої матки. До тих сімей, у яких треба замінити маток, але вони не роїлися, можна застосувати спосіб заміни маток без відшукування старих.

Досвід показав, що якщо цей спосіб застосовується під час хорошого взятку, то успішно замінюється 80-90 відсотків маток.

Маток змінюють таким чином. В розпал взятку відкривають вулики та в середню вуличку гнізда (або магазину) між медовими стільниками  обережно, трохи похило, вставляють зрілий маточник. (Стару матку з сім’ї не відбирають).

Через 3-4 дні знову відкривають вулик і визначають стан маточника. Якщо він виявиться прогризеним збоку, то це вказує на те, що бджоли не допустили виходу матки з маточника і, отже, їх цілком влаштовує стара матка. Якщо ж на маточнику помітна акуратно прогризена кришечка, то це свідчить про щасливий вихід матки.

Деякий час у вулику можуть жити обидві матки, але потім стара гине, а нова, після спарювання, приступає до кладки яєць. Існують і інші способи заміни маток, наприклад, відбір маток перед взятками, обрізка матці частини задньої ніжки, що потім призводить до тихої заміни матки, та інші. Але ці способи ще достатньо не вивчені й починаючому пасічнику використовувати їх не слід.

Джерело: Журнал “Пчеловодство” № 7, 1961 рік, с. 35-37

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *