проволісна ванна для бджіл
Здоров'я бджіл

Прийом “ванн” з прополісним духом бджолам на користь

Відомо, що до складу прополісу входить натуральні смоли і бальзамічні речовини – 55%, ефірні олії – 10% (35% це віск і пилок). Цей «букет» є сильним природним антибактеріальним засобом. Бджоли не тільки використовують цю речовину для бальзамування загиблих у вулику дрібних тварин і великих комах – щоб запобігти зараженням при їх розкладанні, – але також прополісують внутрішній «інтер’єр» свого житла. У майбутньому така прополісна «ванна» забезпечує сім’ї стерильність, вбиває хвороботворні бактерії, а також підвищує імунітет бджіл. Це добре відомо, але біда в тому, що пасічники здебільшого забувають про це або не надають особливого значення. А дарма…

За словами американського ентомолога Марла Співака, прополіс відіграє ключову роль у стані здоров’я бджолиних сімей. Його дослідження підтвердили припущення, що чим більше у вулику прополісу, тим краще загальне самопочуття бджіл. Такі сім’ї рідше хворіють на вірусні захворювання, у тому числі і на гнильці.

Іноді бджоляр у гонитві за додатковим прибутком, знімає прополіс із внутрішніх стінок вулика, виколупує їх із щілин. А буває, випалює безцінний продукт газовою лампою, вважаючи, що цим він проводить ефективну дезінфекцію. Цього робити не можна. Добрий імунітет кожної бджоли та соціальний всього гнізда безпосередньо залежить від кількості прополісу і чим його більше тим здоровіша сім’я.

Сучасні вулики завдяки їх конструктивним особливостям не сприяють створенню у вулику цілющого прополісного духу. Гладкі дошки з яких вони зроблені, мізерні щілини, відполіровані стінки полістирольних вуликів не дають бджолам можливості накопичити достатню кількість прополісу. Адже кожен досвідчений бджоляр знає, що бджоли не терплять дрібні щілини і отвори в гнізді. Якщо вони більше 6-7 мм зашпаровують їх воском, дрібніші – прополісом. Якщо ж таких щілин немає, бджоли обмежуються прополісним поліруванням стінок, що явно мало для створення в гнізді цілющого мікроклімату. Тому, на думку Співака, вихід один – необхідно забезпечити шорсткі поверхні всередині вулика. Особливо це стосується полістирольних вуликів. У них вчений рекомендує робити спеціальні щілини або поміщати пластикові грати і після того, як бджоли їх запрополісують у жодному разі не очищати їх і залишати у вулику. Дерев’яні внутрішні поверхні мають бути грубо оброблені, шорсткі, вітаються щілини. Такі житла найбільше відповідають природному середовищу бджіл, їй більше до вподоби і з часом починають сприятливо впливають на імунітет.

На фото зліва – щілини з прополісом; з права – шорсткі поверхні покриті прополісом.

Автор: Анатолій Гурман.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *