Экспорт україни
Аналітика ринку

Рекорди українського експорту

2020 рік був непростим для всього аграрного сектора через посуху, пандемії та карантинні обмеження. Незважаючи на це, Україна досягла нових вершин в експорті та з ряду продуктів стала провідним постачальником на ринок ЄС та світу.

Україна не припиняла аграрний експорт навіть в умовах пандемії і всесвітнього локдауна. Єдиний товаром, який потрапив під тимчасову заборону на вивезення, стала гречка, але, незважаючи на це, Україні вдалося наростити поставки цієї крупи за кордон в двічі в порівнянні з минулим роком.

Несприятлива погода вплинула на якість і обсяг врожаю зернових культур, що зруйнувало надії на повторення рекорду експорту зерна 2019 року.

На щастя, зернові – не єдиний козир, з якого наша країна може зайти на світовий продовольчий ринок. Успіхи були і в експорті ряду інших товарів.

В цілому за одинадцять місяців поточного року Україна експортувала сільськогосподарської продукції на 20 мільярдів доларів, що практично відповідає рівню січня-листопада минулого року.

При цьому зростання вартості продуктів харчування на світовому ринку компенсував різницю від деякого зниження обсягів експорту в фізичній вазі. Левову частку валютної виручки традиційно приніс експорт продукції рослинництва – поставки зернових культур і рослинних олій сумарно перевищили 15 мільярдів доларів.

За одинадцять місяців 2020 року Україна експортувала 69,8 тисячі тонн меду на суму 117,5 мільйона доларів США, що є рекордом за останні три роки.

Як зазначила консультант Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Анна Бурка, Україна за неповний 2020 рік є лідером з експорту меду в країни Європейського Союзу, поставивши в регіон понад 30 тисяч тонн меду. При цьому квоту на безмитне ввезення меду в ЄС обсягом 6 тисяч тонн Україна вичерпала ще в січні.

За словами експерта, високий попит на український мед спостерігається з боку країн Європейського Союзу і зумовлений низкою причин.

“Невизначеність з подальшим розвитком ситуації з СOVID-19, а відповідно активне формування запасів на весь сезон 2020/21. Неурожай меду в ЄС – за попередніми оцінками урожай меду в ЄС знизився на 40 відсотків через несприятливі погодні умови”, – зазначила Бурка.

ТОП-5 незвичайних продуктів експорту

В поточному році Україні вдалося в рази наростити експорт ряду нетипових для вітчизняного аграрного сектора товарів.

У п’ятірку найбільш нестандартних продуктів з космічним приростом експорту увійшли ракоподібні, поставки яких з України зросли в 9,6 рази – до близько 770 тонн, цитрусові – в 8,6 рази, до 736 тонн, кокосове масло – в 7,5 рази, до 281 тонн, жир великої рогатої худоби – в 4,6 рази, до 1,6 тисячі тонн, какао-порошок – в 4 рази, до майже 720 тонн.

“Україна значно збільшила експорт цих позицій, якщо дивитися на процентне збільшення, хоча в кількісних вимірах їх експорт був відносно невеликим”, – зазначив експерт.

Втім, очевидно, що частина цих експортних позицій стали відображенням реекспорту продукції. Незважаючи на глобальне потепління, кокосові пальми і какао-боби в українських садах поки не ростуть.

Зернові та олійні

Незважаючи на тимчасову заборону експорту гречки, який Кабінет міністрів ввів в квітні для заспокоєння продовольчої паніки на тлі локдауна, Україна збільшила поставки цієї крупи за кордон в два рази в порівнянні з минулим роком – до 96,2 тисячі тонн.

Наша країна експортує цю крупу в Польщу, Італію та Індонезію. Також Україна за неповний 2020 рік наростила експорт посадкового матеріалу – насіння зернових і олійних культур: за січень-вересень зовнішні поставки досягли 16,5 мільйона доларів, що на третину перевищило показник всього 2019 року.

“Це найкращі показники за останні десять років”, – говорить учений “Інституту аграрної економіки” Олександр Захарчук.

У той же час, урожай 2020 року був найгіршим за останні три роки – Україна зібрала 65,4 мільйона тонн зерна, що на 7 мільйонів тонн менше, ніж роком раніше. Більш того, погана погода гальмувала збиральну кампанію, через що поставки основної експортної культури, кукурудзи, відстали від торішніх показників на 14 відсотків, пшениці – на 5 відсотків, сої – вполовину.

Відзначимо, що неврожай був також в ряді інших світових аграрних гігантів – в Аргентині, США, Франції, тому в України ще є шанс вибити лідерство на глобальному ринку.

“Хоча поки і немає остаточних даних щодо обсягів експорту України на світові ринки, все ж є певні надії, грунтуючись на результатах минулого року, що Україна і в 2020 році буде найбільшим експортером соняшникової олії і одним з лідерів експорту основних зернових культур – кукурудзи і пшениці “, – вважає аналітик УКАБ Колодяжний.

М’ясо і молочна продукція Україна в третьому кварталі 2020 року повернула собі третє місце в рейтингу найбільших експортерів курятини в країни Євросоюзу, після падіння до четвертого місця за підсумками першого півріччя.

В цілому, експорт курятини за одинадцять місяців приніс Україні близько півмільярда доларів, що трохи менше, ніж в 2019 році. З одного боку, на скорочення експорту вплинув спалах пташиного грипу в січні і заборона на імпорт цієї продукції низкою країн.

З іншого боку, попит на курятину в більшості країн знизився через локдаун і закриття ресторанів, готелів і туристичних комплексів. Хоча вітчизняний молочний сектор знаходиться в глибокій кризі, успіхи експорту окремих видів української “молочки” не можуть не радувати. За неповний 2020 рік наша країна збільшила експорт морозива, молока і вершків у 2,6 рази, казеїну – майже в два рази, кисломолочної продукції – більш ніж наполовину.

“У грошовому вираженні на імпорт молочної продукції припадає близько 57 відсотків, а на експорт – 43 відсотки. Однак показники торгівлі в натуральних величинах все ще вселяють оптимізм. Адже за 11 місяців було експортовано 101,3 тисячі тонн, а імпортовано 83,9 тисячі тонн молочних продуктів “, – пояснюють в “Асоціації виробників молока “.

Світове лідерство

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба вважає, що пандемія коронавірусної інфекції створює для України можливість утвердитися як “гаранту світової продовольчої безпеки”.

За даними ООН, зараз близько 820 мільйонів людей у ​​світі хронічно недоїдають, з них 113 мільйонів живуть в стані голоду. Пандемія вже погіршила і ще більше погіршить цю ситуацію.

Призупинення повноцінного транспортного сполучення розірвало стійкі ланцюги забезпечення продовольчими товарами і показало наскільки світова економіка може бути вразливою. В таких умовах продовольчий потенціал України отримав нову незаперечну значимість.

“Майже через століття після трагічного випробування геноцидом Голодомору Україна може стати “світовою житницею”. Не тією звідки вивозять зерно заради “золота партії “, а тією, яка здатна гарантувати продовольчу безпеку собі і партнерам. Тим самим примножуючи авторитет і вплив на світовій арені. Звучить амбітно, але реалістично “, – вважає Кулеба.

Вселяє оптимізм і те, що в Україні з’явиться повноцінне аграрне міністерство. Одним з його пріоритетів має стати розвиток національного експорту, особливо продуктів харчування з доданою вартістю, і просування вітчизняних виробників на глобальному рівні. Криза вже майже рік перебудовує світову економіку і дає шанс найсильнішим державам піднятися на сходинку вище у світовій продовольчого ланцюга. Україна з її безмежним потенціалом вкрай важливо не пропустити потяг.

Джерело: https://www.unian.net/economics/agro/med-morozhenoe-i-grechka-rekordy-ukrainskogo-eksporta-v-2020-godu-novosti-11262824.html

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *