Рослинні препарати проти кліща
Здоров'я бджіл

Рослинні препарати проти кліща

Сьогоднi у бджiльництвi все бiльшого поширення набуває використання препаратів рослинного походження для лiкування бджiл вiд вароозу.

Проти клiща вароа використовують розчин лавандовоi” олії (2,5 мл) в 0,5 л етилового спирту. На тампон з вати, який кладуть на рамку бiля задньої стiнки вулика, виливають 25 мл розчину, накривають плiвкою i утепленням. Через день-два операцiю повторюють. Бджолина сiм’я iнтенсивно працює, не приходить в ройовий стан. Медовi рамки перед цим відкачують, а рамки з незрiлим медом вiдбирають.

Застосовують також тимол у виглядi пари в активний перiод за температури повiтря вiд 7ºС до 26°С. У виглядi порошку препарат розпилюють по 0,25 г на верхнi рейки двiчi з iнтервалом 7 днiв. Застосовують також у мiшечках з марлi розмiром 10х10 см. У них насипають препарату по 10-15 г, розмiщують на весь активний сезон на рамках бiля задньої стiнки. У мiру випаровування його досипають у мiшечки.

Тимол для пчел
Тимол

Використовують також чебрець, який мiстить тимол. При цьому рослину подрiбнюють i по 100 г у марлевому мiшечку кладуть над гнiздом бджiл, накривають плiвкою, через 3-5 днiв дають свiжу порцiю. Обробку тимолом чи чебрецем припиняють за тиждень до вiдкачування меду. Ефективна проти клiща сумiш тимолу з евкаліптовою олією.

Англiйською компанiею Vita (Europe Limited) розроблено гeль-Anigra проти клiща вароа. Цей препарат ефективний за температури не нижче 15°С. Випускається у виглядi блюда масою по 50 г. Коробки з 10-ма блюдами вистачає для лiкування 5-ти бджолиних сiмей. Процедуру повторюють через два тижнi. Ефект досягається в процесi випаровування гелю, який кладуть на рамки з розплодом i прикривають плiвкою.

Проти клiща вароа бджолинi ciмї вечірньої пори (коли бджоли у вуликах) обкурюють димом з висушених коренiв та листя хрону, суцвiть пижми. На гнiздо кладуть марлю, на яку зверху розкладають лист помiдорiв чи багна звичайноrо, додають 2-3 столовi ложки подрiбненого часнику, закривають плiвкою, утеплюють. Процедуру повторюють через 4-5 днiв. Клiщiв, що осипаються, фiксують на nanepi, змащеному вазелiном чи смальцем з олiею i покладеному пiд гнiздо на дно вулика.

Димом з багна звичайного обробляють стiльники, складенi в полiетиленовий мiшок на зберiгання, їx герметично закривають. Навеснi при розширеннi гнiзда самки клiщі уникають таких стiльникiв.

3 успiхом проти клiща застосовують ароматизований крохмаль, змiшуючи двi столовi ложки сухого крахмалю з 1/4 чайноїложечки перемеленого полину або чебрецю. Бджiл обпудрюють цiєю сумiшшю навеснi чи восени за температури не вище 8°С двiчi-тричi на тиждень. Крохмаль, потрапляючи на присоски клiща, заліплює їx, клiщ не може фiксуватися на тiлi бджоли, відривається i гине.

Ранньої весни вiдразу пiсля обльоту бджiл посипають хвойним борошном з марлевого мiшечка з розрахунку 40-50 г на бджолину сiм’ю. Обробляють бджiл тричi з iнтервалом 7 днiв. 3 цiею метою використовують також iншi пилкоподiбнi речовини: тальк, глюкозу, цукрову пудру, висушений подрiбнений квiтковий пилок, борошно, сухе молоко тощо.

Хвойний екстракт

Ефективний засiб прети клiща – хвойний екстракт, який ще й добре стимулює розвиток бджолиних сiмей. Оптимальна доза для згодовування – 2-3 мл на 1 л цукрового сиропу (1: 1) iз розрахунку 100-150 мл на вуличку бджiл, 3-4 рази через 4-5 днiв.

Хвойним екстрактом (по 60 мл на 1 л цукрового сиропу) також обприскують бджiл з розрахунку 10 мл на вуличку бджiл дворазово через 7-12 днiв за температури повiтря не вище 8°С.

Для боротьби з клiщем з успiхом використовують лепеху звичайну (aїp болотний, татарське зiлля). 100 г сухих кореневищ заливають 1,5 л води, пiсля розм’якшення їx подрiбнюють i варять у тiй же водi 10-15 хв. Настоюють 2-3 доби, виливають у посуд мiсткiстю 10 л, додають цукровий сироп який готують з 6 кг цукру i 6 л перевареної води. Згодовують бджолам навеснi по 1-1,5 л на бджолину сiм’ю три рази через кожнi 7 днiв.

Для боротьби з клiщем та стимуляції розвитку бджолиних сiмей ефективним є препарат КАС-81, який можна згодовувати як в осiннiй, так i в весняний перiод з додаванням по 35-40 мл на 1 л цукрового сиропу. Зручно це робити з допомогою полiетиленової пляшки, для цього в нiй (ємнiстю 1,5 л), вiдступивши вiд шийки на 1 см, слiд проколоти отвiр дiаметром 0,8-1 мм, налити лiкувальний сироп, закрутити кришкою та покласти на рамки отвором до гнiзда бджiл. Такої дози бджолам вистачає на 6-7 дiб, кратнiсть згодовування 4-разова.

Джерело: Журнал “Пасіка”, № 5, 2014 рік, с.19

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.