Практичні поради

СЕЗОННЕ СПОЖИВАННЯ МІНЕРАЛІВ МЕДОНОСНИМИ БДЖОЛАМИ

Бджоли обожнюють усе солодке – це знають усі. І тільки бджолярі, більше за інших, помічали і знають, що вони також люблять солоненьке. Це пов’язано з потребою у мінералах. Відомо, що основним джерелом мінералів є пилок (частково нектар), але його не завжди достатньо, особливо, коли бджоли вирощують розплід, а їжі у природі недостатньо. Напевно, всі помічали, що коли бджолам не поставити напувалку з підсоленою водою, вони вважають за краще брати «брудну» воду в калюжах з гниючим листям або навіть висмоктувати її з куп гною.

У недавньому дослідженні група вчених з Університету Тафтса (США) вивчила які мінерали найбільше потребують бджоли і як змінювалися їх смаки протягом сезону. Визначалася потреба бджіл у таких мінералах – натрій, кальцій, калій, магній, фосфор та азот. Встановили, що бджоли-водоноси найбільш полюбляють розчин з натрієм (у вигляді NaCl, кухонної солі) незалежно від сезону. Автори дослідження пояснюють це тим, що надземні плоди рослин (у нашому випадку пилок) мають низький вміст цього елемента, тому комахам доводиться добувати його з інших джерел. Щодо калію, магнію та кальцію встановили різні потреби залежно від сезону. Весною затребуване все. Влітку інтерес до мінералів різко падає, аж до того, що бджоли уникають воду з їх розчинами, особливо кальцію та магнію. Восени ж смак до солоного знову з’являється, особливо до калію.

Висновки вчених, по суті своїй, підтверджують давно відомі істини. Будь-який бджоляр, хоч в університетах і не навчався, знає, що на пасіці треба ставити напувалку з підсоленою водою (1 столова ложка солі на 3 літри води). Інакше бджоли шукатимуть таку воду чорти де, а спостерігати, як вони пірнають у громадський вигрібний туалет, не дуже приємно. Та й втрати бджіл-водоносів бувають суттєві, особливо провесною в холодну та вітряну погоду. Або як одного разу я запізнився з виставкою напувалки, і вони дружно полетіли і швидко звикли брати воду з великого корита, де сусідські качки приймали водні процедури. А у пернатих зненацька з’явилася улюблена розвага чавкати і випльовувати вже мертвих бджіл…

З власного досвіду хочу відзначити, що використовую не кухонну сіль, а морську, бо вважаю, що вона багатша мінералами (у тому числі на дуже корисний мінерал кобальт). Як рекомендують підручники, ставлю ще напувалку з не мінералізованою водою. Але, помітив, що навесні бджоли глобально віддають перевагу підсоленій воді, і повністю ігнорують просту воду (за винятком деяких комах, мабуть, великих не любителів штовхатися біля сусідньої напувалки). Влітку ж і восени воду не беруть зовсім, крім спекотних, сухих. Мабуть, дійсно, їм вистачає мінералів що утримуються у нектару і пилку.

Анатолій ГУРМАН, телеграм-канал автора: https://t.me/pasikadenzadnem

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.