Varroa destructor кліщ
Без категорії Здоров'я бджіл

Щоб кліщ не знищив бджолину сім’‎ю

За рiвнем шкодочинностi на бджолину сiм’ю клiщ варроа деструктор (Varroa destructor) посідає провiдне мiсце.

Живлячись гемолiмфою особин бджолиної ciм’ї, лялечок це спричиняється до виснаження бджiл, виплодження недiєздатного потомства (ураженi нiжки, крильця та iншi калiцтва), бджолина сiм’я без допомоги пасiчника гине.

Крiм прямої дiї, клiщ спричиняє поширення вiрусiв, гнильцiв, адже пiсля проколювання клiщем хiтинового покрову бджоли вiдкриваються ворота для багатьох збудникiв захворювань.

Ураження бджоли кліщем Varroa destructor
Фото: https://pasika.pp.ua/

Якщо ж робота щодо профiлактики та органiзацiї боротьби проти клiща поставлена на низькому рiвнi, часто через байдужiсть, низький професiйний рiвень пасiчникiв то, це може спричинитися до значних збиткiв, в тому числi i через загибель бджiл та недобiр бджолиної продукції. Та нiчим не можна вимiряти моральнi страждання пасiчникiв.

Чи ж можна запобiгти гибелі бджіл через кліщів?

Можна, я першочергово тримаю рiвень заклiщеностi бджолиних сiмей на рiвнi не бiльше 0,5-1 вiдсотка. Для цього постiйно контролюю заклiщенiсть, не допускаю її до шкодочинного рiвня.

Маю зауважити, що наукою i практикою вироблено багато прийомiв виявлення ступеня заклiщеностi бджiл. При спiлкуваннi з багатьма пасiчниками на запитання “чи є клiщ на ваших бджолах”, часто чуєш у вiдповiдь – “немає, на бджолах його не бачив”. Таким професіоналам» можна лише поспiвчувати.

Бджолиний кліщ Varroa destructor
Фото: https://kurkul.com/

Перед тим, як я застосовую будь-який препарат проти клiща варроа обов’язково визначаю рiвень закліщеності бджолиних сімей. Адже може трапитися (і досить часто), що препарат був неякісний (в т.ч. через підробку) i ним обробили бджiл, то клiщ, звiсно ж, не осипається. Пасiчник заспокоюється, а клiщi знищують бджолину сім’ю.

Якщо ж перед застосуванням препарату виявлено, що бджолина сiм’я заклiщена, а пiсля його застосування клiщi не осипаються, то висновок зрозумiлий – препарат фальсифiкований, ним бджiл обробляти не можна.

Як визначити ступінь закліщеності?

Серед багатьох способiв визначення ступеня заклiщеностi бджолиних сiмей я користуюся кiлькома.

  • У скляну банку ємнiстю 0,25-0,5 л, бажано з центральних стiльникiв з розплодом, вiдбираю для проби бджiл (50-100 особин, рухаючи ємнiсть з вiдкритим отваром знизу вгору по стiльнику з бджолами. Закриваю банку кришечкою з отворами (банку нумерую вiдповiдно номеру бджолиної ciм’ї), пiдношу до каструльки з бiлим дном та теплою водою, яку ставлю на газову горiлку, у воду з банки рiзким рухом висипаю бджiл. Воду поступово нагрiваю до кипiння. Клiщi осипаються на дно каструлi. ЇЇ знiмаю з горiлки, пiдраховую кiлькiсть клiщiв та бджiл. Роздiливши кiлькiсть клiщiв на кiлькiсть бджiл, i помноживши на 100, визначаю ступiнь заклiщеностi бджолиної ciм”i у вiдсотках;
  • Аналогiчно вiдбираю бджiл, ємнiсть з бджолами закриваю кришечкою з сiткою вiчком 3х3 м (вона трiшки ввiгнута вниз). На бджiл через ситечко висипаю 2 столовi ложки сухого цукрового борошна (пудри), банку з бджолами струшую, перемiшуючи бджiл з цукровим борошном протягом 3-5 хв. Не вiдкриваючи кришечки, над ємнiстю з бiлим дном та водою рiзкими рухами витрушую цукрове борошно разом з клiщами, якi вiддiлилися вiд бджiл внаслiдок того, що через цукрове борошно клiщ не втримується на бджолi. Поступово бджіл випускаю і рахую. Воду в каструлі помiшую, розчиняючи борошно, клiщi спливають, їx пiдраховую та визначаю ступінь заклiщеностi бджолиної сім’ї. Баночки нумерую вiдповiдно номеру бджолиної сім’ї;
  • У невелику колбу я вiдбираю пробу бджiл, для чого закриваю нижнiй льоток, а верхнiй залишаю вiдкритим на ширину діаметра шийки колбочки. Приставивши шийку колбочки до верхнього отвору, злегка постукую нею по стiнцi вулика. Бджоли збуджуються і заходять в колбочку. відбираю їх 50 чи 100. Отвiр закриваю ватним тампоном. Пiсля цього його змочую ефiром чи розчином хлорного вапна. Додатково закриваю шийку i 5- 7 хвилин повільно струшую бджiл – вони цiпеніють, клiщi прилипають до стiнок колб. їx i бджiл пiдраховую, витрусивши з колби. Визначаю ступiнь закліщеностi бджолиної ciм’ї. Зауважу, що при наявностi в бджолиній ciм’ї розплоду деяка кількість клiщiв знаходяться в закритому розплодi. При визначеннi ступеня заклiщеностi в цьому випадку попереднiй показник множу на коефiцiент 1,9-2,0. Наприклад, якщо ступiнь заклiщеності виходячи з аналiзованих проб становить 1,5%, то при наявності в бджолинiй ciм’ї закритого розплоду вiн становитиме 3%

При використаннi будь-яких препаратiв проти клiща на дно вулика пiд гнiздо бджiл обов’язково помiщаю цупкий аркуш паперу, змащений технiчним вазеліном або сумiшшю рiвних частин смальцю та соняшникової олії При цьому клiщi, що осипаються прилипнуть на пaпepi i їx легко підрахувати.

Профілактика проти кліща

Висловлюючись образно, скажу, що клiщiв варроа протягом цiлого року постiйно слiд тримати пiд прицiлом. 3 весни, пiсля обльоту, стiльники з розплодом (в ньому основна маса клiщiв) зосереджую в однiй четвертiй вуликiв пасiки, при цьому вiд клiща звільняються двi третини сiмей пасiки. Пiсля виходу розплоду з сiмей iнкубаторiв їx обробляю акарицидними препаратами.

Максимально уникаю препаратiв хiмiчного походження (в них отрута, яка шкiдлива i для людей (через мед, вiск), доцiльним вважаю використання пилкоподiбних речовин, при обробцi якими бджiл клiщi не тримаються на бджолах.

Пiд час вiдкачування меду бджiл обробляю 15-вiдсотковим розчином молочно’i кислоти. Пiсля останнього вiдбирання меду в цьому сезонi бджiл обов’язково обробляю проти клiща, використовуючи, наприклад розчин щавлевої кислоти (20 г на 1 л води), або ж ставлю мiж стiльниками стрiчки варотому, байваролу. Завдяки цьому ліквідовується генерацiя клiщiв, яка б могла йти в зиму. Пiзньої осенi, коли вже не буває розплоду, бджiл обробляю бiпiном двiчi з iнтервалом 7 дiб.

Ефективним є використання в зиму у вуликах утеплювальних подушок з рослин, що мiстять ефiрнi олiї (мелiса, татарське зiлля, деревiй, багно звичайне, зелена маса висушених конопель. До речi, подушки з кострицi, висушених конопель за зиму практично повнiстю звiльняють бджолинi ciм”i вiд клiща варроа деструктор.

Джерело: Журнал “Пасіка”, № 11-12, 2014 рік, с. 22-23

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.