Шлюбний виліт матки
Біологія бджоли

Шлюбний виліт матки

У перші дні після народження матка перебуває у вулику, у неї відбувається розвиток організму.

Тільки через 5-6 днів (рідко через 3-4) вона вилітає з вулика для орієнтовного обльоту в тихий теплий час, біля полудня. Літає недовго. 

Наступного разу матка вилітає на шлюбну гру. Шлюбний виліт відбувається при гарній погоді, у найтепліший  час дня. Перед вильотом вона проявляє сильне занепокоєння й швидко бігає. Бджоли й трутні теж починають хвилюватися й бігати, нарешті масово вилітають, весело й галасливо граючись перед вуликом. Незабаром з вулика виходить і матка. Вилетівши й обернувшись головою до льотка, вона літає по колу, розширюючи його, потім піднімається вгору й летить. 

У польоті матка поширює захід. Трутні, маючи гострий нюх, здалеку почувають матку й летять за нею.

Цікаво, що матка залучає трутнів тільки в повітрі на висоті від 6 до 30 метрів. Робочі бджоли звичайно літають на висоті 2-3 метрів над землею, тому їхні польоти не перетинаються зі шляхами маток і трутнів.

Якщо робочі бджоли зустрічають матку поза вуликом, то вони вороже настроєні стосовно неї, можуть напасти на неї й жалити. Тому поділ зон польоту має велике значення.

У вулику матка зовсім не залучає трутнів. У світлій кімнаті також. Досвід спаровувати маток у теплиці виявився негативним.

Дослідники поміщали матку в клітинку й піднімали її на ниточці на антену. Доки  клітинка з маткою була високо в повітрі, навколо неї вилися трутні, а коли клітинку опускали, то чим ближче вона наближалася до землі, тим меншою ставала юрба трутнів навколо неї, коли ставилася на землю, всі трутні негайно розліталися. Піднімали матку знову в повітря, трутні знову збиралися навколо неї, опускали – розліталися. Результат був завжди той самий.

За маткою, що летить, летить ціла юрба трутнів. Перший трутень, що наздогнав, спаровується з нею й відразу вмирає.

За один виліт тільки половина всіх молодих маток повністю закінчує спарювання, а 50 відсотків маток на інший день робить повторний виліт на спарювання.

Матка вертається після шлюбного вильоту “зі шлейфом”. Це статеві органи трутня, які після спарювння відірвалися і залишилися в матці. Матка може спаритися з 6-18 трутнями. Спарювання з декількома самцями називається поліандріє.

Якщо після спарювання матка залетить у чужий вулик (заблукає), то бджоли відразу вб’ють її й викинуть із вулика. Тому бджоляр повинен подбати про гарні орієнтири, щоб матки не блукали.

Зустріч матки із трутнем відбувається високо в повітрі й часто далеко від вулика. Були випадки, коли матки спаровувалися за 14 і більше кілометрів  від пасіки. Матка летить швидко, так що наздоганяє її найбільш сильний і спритний із трутнів. Таким чином, підбор сильних виробників рятує бджіл від виродження.

Чи довго матка зберігає здатність до запліднення?

Якщо погана погода затримує виліт матки й трутнів або погода гарна, а в повітрі немає трутнів матка зберігає здатність до спарювання протягом 3-6 тижнів. У цей час при гарній погоді вона періодично вилітає на пошуки трутнів.

Матка, що не спарилася із трутнями, починає відкладати незапліднені яйця, з яких народжуються тільки трутні. Таких маток називають трутневыми. Маток, які спаровувалися із трутнями, називають, плодовими.

Матка, що спарилася, більше не має потреби в трутнях, і залишається плодовою на все життя, що у довгожительки триває до десяти років, хоча в господарстві їх треба експлуатувати не більше двох років.

Джерело: https://med.dovidnyk.info/index.php/biologiya_bdzholinoyi_rodini/poradi_bdzholyaram/1932-shlyubnij_vilit_matki про

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *