Вага бджоли надзвичайно мінлива. Вона залежить від віку бджоли, заповнення її медового зобика та вмісту задньої кишки.
Після обкурювання димом, коли бджоли наповнюють зобики, вага однієї бджоли досягає 0,136 грама і тоді число бджіл у кілограмі складає 7300.
Найважчі – ройові бджоли, так як вони вилітають з сильно наповненими медовими зобиками. Середня вага ройової бджоли може досягати 0,15 грама і таких бджіл в кілограмі буде 6600.
Тому, при посадці рою зазвичай складають гніздо з розрахунку – одну рамку на 400 грамів бджіл, хоча для покриття однієї рамки влітку досить 200-250 грамів бджіл з порожніми медовими зобиками.
Молоді бджоли, які тільки що вийшли з комірок, мають вагу, близьку до 0,1 грама. У перші дні вага бджоли зростає за рахунок посиленого живлення пилком, розвитку глоткової, воскових та інших залоз. З переходом до льотної роботи вага бджіл зменшується.
Найлегші бджоли – старі, льотні. Середня вага бджоли, яка вилітає з вулика за взятком, – 0,09 грама. В одному кілограмі – 11 100 таких бджіл.
Навесні загальна вага бджоли збільшується у зв’язку з накопиченням калу в задній кишці. Вага калу до виставки досягає 0,035 – 0,040 грама.
Однак вага самого тіла бджоли до весни зменшується: бджола стає легшою, так як за зиму витрачає частину запасів жіровоrо тіла.
В середньому ж можна вважати, що вага незанепокоєних бджіл в сім’ї становить 0,1 грама і, отже, в одному кілограмі міститься 10 тисяч бджіл. Матка в розпалі яйцекладки важить 0,23 грама, трутень – 0,20 грама.
Джерело: Журнал “Пчеловодство”, № 5, 1961 рік, с. 11.