Технології

ВУЛИКОВІ БДЖОЛИ-РОБОТИ. ПРАКТИЧНО? ПЕРСПЕКТИВНО? СМІШНО? анонс

Томас Шмікл, австрійський біолог, з групою товаришів вже багато років працює над розробкою кількох своїх ідей пов’язаних із роботизацією бджолиного вулика. Головна мета – за допомогою бджіл-роботів змінити поведінку комах, щоб змінити їхнє життя на краще.

Досліди почалися з того, що у рамках проекту Hiveopolis, який фінансується Європейським Союзом, розробили прототип нового вулика. За формою він нагадує стовбур дерева, а виготовляється з глини, надрукованої на 3D-принтері, та грибів, вирощених на переробленій кавовій гущі. Вулики рясно оснащені датчиками та відеокамерами, а також невеликими двигунами, які можуть генерувати вібрації всередині вулика, регулювати температуру та повітряні потоки всередині. Таке житло, по задуму, повинно ощасливити бджіл, створивши їм комфортні умови існування.

Співавтор проекту Тім Ландграф, професор штучного та колективного інтелекту у Вільному університеті Берліна, паралельно працює над іншим інструментом для цих вуликів – роботизованою бджолою, що танцює.

Як відомо, «танцем» бджоли повідомляють вуликовому співтовариству про напрям, відстань і силу виявленого джерела нектару. Ландграф побудував робота, який так переконливо копіював танець, що бджоли іноді слухняно мобілізувалися та вилітали на збирання корму у вказаному машиною напрямі. Наразі триває активна робота з удосконалення та модернізації цієї механічної бджоли, щоб позбавитися прикрого уточнення «іноді». Для людського ока робот не дуже схожий на бджолу. Його тіло це невелика гнучка трубка з крилашками. Він підключений до двигуна поза вулика, який через комп’ютерну програму задає йому потрібні режими танцю.

Головне питання – навіщо ці хитрощі? «Теоретично такий робот може направляти медоносних бджіл у безпечне місце для годівлі, якщо людина визначить, що ділянка, яку облюбували бджоли, заражена пестицидами та загрожує здоров’ю вулика» – каже Шмікл. “Люди можуть також навчитися направити медоносних бджіл подалі від ділянки, призначеної для харчування диких бджіл” – ще одна ідея вченого.

Група Ландграфа також розробила систему спостереження та розшифрування танців бджіл. Нею можна визначати, де саме бджоли беруть нектар. «І якщо комахи отруяться, ми точно знатимемо місце, звідки надходить отрута. Таким чином, бджіл можна також використовувати як детектори шкідливих речовин у навколишньому середовищі» – не втомлюється вражати перспективами дослідницька група.

І це ще не все! Саме цікаве ви можете прочитати (та підтримати колектив сайту) за посиланням:

https://pasika.news/wp-admin/post.php?post=6416&action=edit

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.