Сбір прополіса
Продукти бджільництва

Збираємо прополіс

Збір прополісу – це важливий етап в бджільництві. Це не найважче завдання, але підійти до процесу варто серйозно, враховуючи всі важливі нюанси. Такий підхіл дозволить отримати цінну речовину без особливих зусиль і шкоди для бджіл.

Коли збирати?

Найкращим часом для збору прополісу вважається кінець літа або початок осені (серпень-вересень). Деякі бджолярі зважуються на це ще в кінці весни – в травні. Це час, коли прополіс не так важливий для бджіл, тому для них процес проходить безболісно.

Треба звертати увагу на стан бджолиного сімейства. Якщо з якихось причин воно ослаблене, краще відкласти на деякий час збирання. Не рекомендується проводити збір прополісу ранньою весною, пізньою осінню або на початку зими. 

Способи збору

Бджолиний прополіс, найчастіше, знімають ручним способом. Його зіскрібають з рамок, полотен, які перебувають всередині стінок корпусу вулика, або з килимків – решіток, так як тут його найбільше. Сам процес збору трудомісткий і на виході кінцевого продукту зовсім небагато.

Використання щита

Фото: https://ferma.expert/pchely/pcheloprodukciya/propolis/sbor-i-primenenie/

Цей спосіб активно застосовується в великих бджільницьких угіддях. Заздалегідь заготовлюється спеціальний щит або решітка. Процес збору проходлить за наступною схемою: 

 • Зробіть щит з дерева або пластмаси, відстань між планками 2-3 мм. 
 • Щит закріпіть в вулику на рамках, закрийте зверху стелею з дерева або відповідного розміру полотном.
 • Відстань від щита до верхнього покриття – 7-8 мм.
 • Залиште щит до тих пір, доки решітка повністю не заповнитися прополісом. 
 • Щоб дістати щит, охолодіть його до 10 градусів і виймайте з вулика. 
 • Після того, як буде витягнуто щит, поставте новий

Застосування пасічної стамески

Ще одне пристосування, за допомогою якого вдається добувати бджолиний клей, це пасічна стамеска. Вона допомагає очищати вулик, розсовувати рамки, роз’єднувати дно і стіни.

Фото: https://ferma.expert/pchely/pcheloprodukciya/propolis/sbor-i-primenenie/

Стамеска є залізною міцною пластиною. Один її кінець заточений з обох сторін, а у другого тільки один гострий край, зігнутий під прямим кутом. Рукоятка і розмір стамески підбирається пасічником виходячи з особистої зручності. За допомогою цього інструменту продукт буквально зішкрябується з рамок, стін і дна вулика. Такий спосіб збору прополісу використовується зазвичай власниками дрібних пасік.

Бразильський спосіб

Спосіб полягає у створенні в вулику спеціального отвору, в який необхідно встановити кілька рейок. Кожна з них близько 1,5 см в довжину. Завдяки цій конструкції в бджолиному будинку штучно створюється протяг. Бджоли починають активно боротися з ним, латаючи щілини, використовуючи для цього замазку (бджолиний клей або прополіс). Періодично рейки потрібно міняти. 

Як очистити прополіс? 

Відразу зібрати чистий прополіс, без домішок воску, неможливо. Також в процесі збору в продукт може потрапити будь-якої сміття – пил, тріски, тіла комах і т.д. Тому очищення необхідна, інакше зібраний продукт бджолярі просто не реалізують. При зборі прополісу з полотен і решіток все велике сміття прибирається відразу, це спростить подальший процес очищення. Можна просіяти через сито.

Водне очищення

Популярний спосіб. Для цього знадобиться: 

 • холодна вода; 
 • дрібне сито; 
 • ніж для подрібнення або терка; 
 • папір. 

Весь зібраний клей переробляють до консистенції дрібної крихти, поміщають в ємність з дуже холодною водою і перемішують. Після цього уза опускається на дно, а на поверхні залишаються всі відходи. За допомогою дрібного сита сміття остаточно відділяється від прополісу. Речовина, що залишилася, переміщається на чистий папір і залишається, поки повністю не висохне. Потім прополіс скочується в кульки, на зберігання загортається в папір.

Холодове очищення

Воно проводиться в такий спосіб: Бджолиний віск заздалегідь заморозьте (знадобиться близько 12 годин). Заморожений продукт дрібно порубати до стану крихти. Отриману масу просійте через дрібне сито, відокремлюючи віск від прополісу.

Водяна баня

Для очищення прополісу може використовуватися і водяна баня. При термічній обробці всі корисні властивості прополісу зберігаються. Схема очищення дуже проста у виконанні: Посуд з подрібненої узою помістіть на водяну баню. Слідкуйте, щоб температура води була не нижче 80 градусів. Коли розтопиться віск і придбає рідку консистенцію, відокремте його від часток прополісу за допомогою дрібного сита.

Як збільшити збір продукту?

Будь-бджоляр зацікавлений в збільшенні кількості бджолиного клею. І це цілком реально, використовуючи такі хитрощі: 

 • підсильте вентиляцію у вулику, це стимулює вироблення додаткової узи; 
 • використовуйте для побудови бджолиного будинку матеріали з ребристими, нерівними поверхнями;
 • помістіть в вулик шматочок тканини, просочений невеликою кількістю косметичного масла з яскраво вираженим запахом

Якщо буде застосовуватися останній метод, не можна використовувати занадто різких запахів, це загрожує відходом бджолиного сімейства з вулика.

Зберігання та переробка продукту

Після очищення прополіс переробляють в порошок або зберігають його в твердому вигляді. Для упаковки ідеально підходять:

 • папір для випічки;
 • фольга харчова; 
 • целофанові пакети. 

При правильному зберіганні термін придатності прополісу може скласти 8-10 років. Важливо дотримуватися оптимальної температури: від +15 до +25 градусів і стежити за рівнем вологості в приміщенні – 45-60%.

Зберігати продукт потрібно в темному місці, подалі від сонячних променів. І хоча процес збору прополісу досить складний, в результаті можна отримати цінну та корисну речовина, яке виправдовує всі зусилля. Головне – правильно провести процедуру збору і очищення продукту перед закладкою на зберігання.

Джерело: https://ferma.expert/pchely/pcheloprodukciya/propolis/sbor-i-primenenie/

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.