Технології

10 ПОРАД ПО ЗБОРУ І ВІДКАЧУВАННЮ МЕДУ

Процес відкачування меду вимагає знань, підготовки та дотримання деяких правил, прийомів, які гарантують безпечний та ефективний збір. У цій статті ми дамо десять порад щодо того, як цього досягти.

1. Підготовка інструментів, тари, місця для зберігання врожаю.

Робота зі збирання меду починається ще до виходу на пасіку. Йдеться про підготовку всього необхідного для виконання завдань – від перевірки інструментів до організації належного зберігання – все має бути добре сплановано до початку роботи.

Найважливіші моменти, які необхідно перевірити:

– Переконайтеся, що у вас є всі необхідні інструменти та що вони справні. Важлива чистота та дезінфекція.

– Переконайтеся, що транспортні засоби знаходяться в робочому стані.

– Простежте погоду на дату вилучення медових рамок з вулика. Не бажано робити це у дощову, вітряну, холодну погоду. Агресія бджіл може ускладнити вам роботу, до того ж підхід до пасіки може бути складний через розмоклі дороги і стежки.

– Не забудьте про достатню кількість чистої та сухої тари для зберігання меду. Перевірте щільність та герметичність кришок до ємностей.

2. Підхід до вуликів – уникайте непотрібних незручностей.

Хорошого бджоляра легко визначити по тому, як він пересувається по пасіці. Важливо уникати непотрібного шуму, ударів, метушні та різких рухів. Подібні дії ведуть до додаткового занепокоєння бджіл і можуть спричинити незручності у роботі. Ці поради завжди корисні на пасіці, але особливо важливі під час збирання врожаю.

Порада: якщо при вилученні рамок з медом бджоли поводяться надмірно агресивно, вибудовуйте чергу вуликів не поспіль, а через кілька штук. Тим самим занепокоєння не передаватиметься сусіднім сім’ям. Через деякий час потурбований вулик заспокоїться і вам буде легше перейти до сусідніх.

3. Використовуйте бджоловидалювачі.

Якщо конструкція вулика дозволяє – використовуйте бджоловидалювачі. Їх можна купити у бджоломагазинах або виготовити самому. Ці пристрої встановлюють між медовими та гніздовим корпусом. В результаті  через добу перші практично вільні від бджіл. У цьому способі є один недолік – установка видалювача – це додаткова операція, яка вимагає часу і зусиль, і, часто, залучення до роботи помічника.

4. Підберіть оптимальний спосіб видалення бджіл із медових рамок (корпусів).

Якщо відбір рамок на відкачування проводиться порамково, використовуйте щітку для зняття бджіл. Не забувайте її чистити від меду (інакше вона втратить еластичність і почне травмувати бджіл) та дезінфікувати. Якщо відбір меду ведеться корпусами, використовуйте більш продуктивні методи. Наприклад, видуйте бджіл з корпусів потоком повітря. Для цього можна використовувати спеціальні компресори або потужні побутові пилососи. У цього способу також є прихильники і противники. Перші свідчать про ефективність методу, другі відзначають додаткові складнощі, пов’язані з необхідністю підведення електроенергії, шумом, а також надмірною травматичністю бджіл.

5. Механізація пасіки.

Якщо ваша пасіка невелика, аматорська, для перенесення медових рамок цілком підійдуть ящики. Якщо кількість таких рамок перевалила за сотню або ви відбираєте для відкачування корпуси, обов’язково подбайте про засоби малої механізації. Великі тачки, спеціальні підйомники для корпусів та бочок з медом – все це сильно полегшить вашу роботу і не буде стримувати продуктивність праці при розширенні вашого бізнесу.

6. Відбирайте для відкачування лише запечатаний мед.

Запечатаний мед – це гарантія його зрілості, отже, багато в чому, знак якості. Тому, в ідеалі, на відкачування відбирайте медові рамки тільки повністю запечатані. На практиці допускається, щоб запечатка становила 75-80%. Якщо цього не спостерігається, краще такі рамки повернути у вулики для «дозрівання». В ідеалі пасічнику необхідно мати рефрактометр (прилад для виміру вологості продукту). Вологість меду не має перевищувати 20%. Ідеал – 18-19%.

Під час збирання врожаю дуже важливо не брати незрілий мед. Дозрілий мед – це той мед, який бджоли покрили воском після того, як вони видалили з нього якомога більше води. Якщо стільники забирати без закупорювання, мед виходить з великою кількістю вологи і обов’язково відбудеться бродіння, яке зіпсує продукт.

Також слід уникати відбору на відкачку рамок з розплодом, навіть якщо його невелика кількість. Такі рамки краще повернути у вулик і відкачати мед пізніше або використати в інших цілях. Наприклад, для створення резерву медових рамок або формування на них сімей, які йдуть у зиму. Найкращий спосіб не допускати розплід на рамках, призначених для збирання меду – використовувати розділові решітки.

7. Уникайте забруднення.

При відкачуванні меду, його розливу на зберігання запобігайте потраплянню до нього сторонніх речовин. Пил, частини рослин (як наслідок падіння рамок на землю), загиблі комахи. Не забувайте, що мед добре вбирає сторонні запахи, тому не зловживайте димарем і навіть бажано не палити під час процесу відкачування меду.

8. Головна небезпека – напад.

Відбір медових рамок та відкачування меду часто збігаються зі слабким медозбором або повною його відсутністю. Тому важливо не допустити нападу. Для цього потрібно працювати швидко, але без метушні. Бажано до мінімуму скоротити льотки у вуликах. Не залишайте вулик відкритим протягом тривалого часу. Важливо не допускати протоки меду, особливо поблизу вуликів. Найбільша увага слабким сім’ям. Уважно слідкуйте за поведінкою бджіл. Якщо напад розпочався, негайно застосуйте усі необхідні контрзаходи.

9. Зберігайте мед правильно.

Приміщення, в якому зберігається мед має бути сухим, чистим, прохолодним, без сторонніх запахів та прямого попадання сонячного світла. Тара з медом має бути герметично запакована, доступ до неї має бути зручним для підведення засобів малої механізації. Необхідно запобігти потраплянню до приміщення комах та сторонніх осіб.

Щоб уникнути плутанини, візьміть за правило підписувати кожну ємність, вказуючи дату відкачки меду, масу, сорт. Якщо на пасіці працюють наймані працівники, вкажіть коло осіб причетних та відповідальних за процес відкачування та зберігання товарної продукції.

10. Позначте важливу інформацію про сім’ю.

У процесі відбору рамок звертайте увагу на стан та силу сім’ї. Можливо, ви помітите ознаки хвороби, відсутність матки, критичне ослаблення сім’ї та інше. Не сподівайтеся на пам’ять, тут же помічайте недоліки в пасічному журналі або відмічайте проблемні вулики умовними знаками. Після цього проводьте аналіз і вживайте заходів щодо виправлення сімей.

Анатолій ГУРМАН

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *