розмноження бджіл
Технології

7 методів швидкого розмноження сімей

В наш час, в більшості бажаючих займатися бджільництвом однією з основних перепон є брак коштів на придбання бджолосімей або бджолопакетів для подальшого збільшення пасіки і доведення її до розміру промислової. Хочу нагадати (особливо початківцям), про методи швидкого розмноження бджолиних сімей, інформація про які зібрана мною з різних джерел. Причому всі методи в тій чи іншій мірі опробуванні нами на власній пасіці і дали хороші результати.

Метод перший. Для відводків попередньо накопичують молодих бджіл в сім’ях-інкубаторах. З цією метою на пасіці підбирають сильні сім’ї і ставлять на їхні вулики другі корпуси. Обидва корпуси заповнюють рамками з печатним розплодом, який відбирають від інших сімей пасіки. До сімей, у яких відбирають рамки з печатним розплодом, підставляють рамки з відкритим розплодом з сімей-інкубаторів. По краях розплоду в кожен корпус ставлять дві покривні рамки з медом,по одній від кожної стінки корпусу. Оскільки рамки з розплодом відбирають без бджіл, то в сім’ях немає сенсу відшукувати маток, а на формування однієї сім’ї – інкубатора витрачається в середньому 20-25 хвилин.

Сформовану сім’ю-інкубатор, яка має 20 рамок переважно зрілого печатного розплоду, добре утеплюють і не оглядають до організації відводків. За цей час в ній накопичується велика кількість молодих бджіл.

Через 7-8 днів, під час хорошої погоди, вулик із сім’єю-інкубатором відносять в сторону, де стоять підготовлені і заправлені рамками з медом вулики або нуклеуси для відводків. На місце перенесеної сім’ї-інкубатора ставлять запасний вулик з рамками для збору льотної бджоли, яка повертається з поля. Зачекавши, поки з сім’ї-інкубатора злетять всі льотні бджоли, приступають до формування відводків. В кожен відводок з сім’ї-інкубатора переносять по дві рамки з залишками розплоду і обсиджуючи ми їх молодими бджолами. З однієї сім’ї-інкубатора одночасно формують десять відводків. У відводки роздають зрілі маточники або молодих маток в кліточках, гніздо добре утеплюють і дають воду. Гніздо розформованої сім’ї-інкубатора збирають знов в одному корпусі, заповнюють його рамками суші і вощини та повертають вулик на старе місце, при цьому вся льотна бджола збереться в ньому. Туди ж повертають і стару плідну матку.

Таким чином, з однієї сім’ї-інкубатора отримують одинадцять відводків. При перевезенні сформованих відводків на запасний точок у кожній сім’ї залишиться певна кількість льотної бджоли, що зробить відводки більш життєздатними.

Метод другий. Навесні, після першого обльоту, ретельно утеплюють гнізда, обирають сильні сім’ї та приводять їх в ройовий стан. Періодично забезпечують бджіл підсоленою водою (5 гр. солі на 1 літр води), наливаючи її безпосередньо в рамки.

Ви повинні увійти, щоб прочитати решту цієї статті. Будь ласка, увійдіть або оформіть передплату на електронний варіант газети.

One Response

  1. Ця стаття дуже цікава і корисна.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.