Дослідник еволюції комах із Імперського коледжу Лондона Річард Гілл, очолив команду вчених з дослідження форми крил та генетичних змін джмелів Великобританії.
Раніше вчені встановили, що одним із основних та наочних показників пережитих стресів у джмелів (і бджіл) є асиметрія крил. Чим комфортнішими були умови для життя та розвитку колоній, тим симетричнішими були їхні крила і навпаки. “Це як шрами отримані від навколишнього середовища” – наводить порівняння Річард. Поки не встановлено, наскільки ця асиметрія впливає на якість польоту комахи, але швидше за все, особливих труднощів вона відчуває.
Для досліджень використовувалися чотири види джмелів, що зберігаються в музейних колекціях по всій Великій Британії. Найстарішим зразкам – 130 років.
Попередні підсумки говорять про те, що найблагополучнішим для джмелів був 1925 рік. Потім ситуація поступово почала змінюватися в гірший бік, а з середини ХХ століття стреси стали постійними супутниками комах і ситуація не стає кращою.
Проаналізувавши погодні умови, команда виявила, що вища асиметрія крил джмелів спостерігалась у спекотні і дощові роки.
Крім вивчення форми крил, у другому паралельному дослідженні команда успішно секвенувала геноми понад ста музейних зразків джмелів. Ці дані можуть допомогти визначити, як стрес впливає на генетичне розмаїття і до яких наслідків це веде.
«Вже зараз можна говорити, що стреси спричинені зміною клімату. Діяльність людини посилюють і прискорюють ці негативні процеси, і це погано позначається на комах», – сказав Річард Гілл. «За прогнозом клімат продовжуватиме змінюватися в гірший для джмелів бік. А це означає, що в 21-му столітті на них чекають важкі часи» – додав учений.
Доктор Андрес Арсе, який працює в Саффолкському університеті, заявив: «Мета наших досліджень краще зрозуміти реакції на конкретні фактори навколишнього середовища та отримати уроки з минулого, щоб передбачити майбутнє. Ми сподіваємося, що зможемо передбачити, де і коли джмелі будуть наражатися на найбільший ризик, і хочемо намітити ефективні заходи щодо їх збереження».
“Ці дослідження демонструють цінність використання музейних експонатів для розкриття секретів минулого. Те, що ми зробили, це лише початок. Я впевнений, що зможемо дізнатися значно більше”, – сказав Гілл.
Дослідження, що стосуються джмелів, безпосередньо пов’язані і з бджолами, оскільки ці комахи є хоч і далекими, але спорідненими видами.
Анатолій ГУРМАН, телеграм-канал автора: https://t.me/pasikadenzadnem