? Під час огляду сімей, бджоляр Джозеф Згужинський зі штату Пенсільванії (США) виявив бджолу, яка мала не чорні очі як зазвичай, а кремово-жовті. І це ще не все – очі бджоли були не тільки не типового для комахи кольору, але й неприродно великими. Вони виглядали як очі трутня, хоча форма черевця, крил та наявність жала явно свідчила, що це жіноча особина.
?“Я тримаю бджіл з 1976 року і вперше бачу щось подібне”, – сказав Згужинський. Пасічник вирішив дізнатися про феномен більше і відправив фото відомому фахівцю з медоносних бджіл з Університету штату Північна Кароліна Девіду Тарпі.
? Тарпі також був вражений побаченим і сказав, що очевидно ми маємо справу не тільки з генетичною мутацією, що змінила пігментацію очей комахи (та, ймовірно, сліпою), але й вказав на наявність гінандроморфних анатомічних ознак, тобто наявність як чоловічих, і жіночих рис. Те й інше велика рідкість у світі бджіл і щоб це трапилось з одною комахою – взагалі велика дивина. «Це як упіймати дві блискавки в одну пляшку», – таку метафору підібрав експерт.
?«У людей парні хромосоми – по одному набору від кожного батька і завдячуючи цьому деякі їх риси передаються у спадок. Тому буває, що в однієї дитини чорне волосся і карі очі, а іншій, від тих самих батьків, народжується зі світлим волоссям та блакитними очима. Проте генетика медоносних бджіл трохи відрізняється, – каже Наталі Бойл, ентомолог із Пенсільванського державного університету. – Із запліднених яєць, яку відкладає матка, з’являються лише самки бджіл. Самці народжуються з незапліднених яйцеклітин, а це означає, що у них є тільки один набір хромосом – від матки. У результаті трутні не мають ні батьків, ні синів, але є бабусі, дідусі та онуки», – додає Бойл.
? Що ж до очей зрозуміло – це генетична мутація, а ось гінандроморфність цієї бджоли пояснити складніше.
? «Якби бджола була білатеральним гінандроморфом, тобто мала чоловічі ознаки на одній стороні тіла та жіночі – на іншій, то можна було б сказати, що яйце, ймовірно, розділилося безпосередньо перед заплідненням, – розповідає Тарпі. – Але, оскільки в даному випадку ми маємо справу з так званим мозаїчним гінандроморфізмом, при якому ознаки обох статей чередуються, можна припустити, що аберація виникла на більш пізньому етапі розвитку комахи. Це дуже рідкісний випадок. Я гадки не маю, чому це трапилося, але це єдине пояснення», – робить висновок фахівець.
Анатолій ГУРМАН