Цікаво

«БДЖОЛА» ЩО ЖИВЕ ПІД ВОДОЮ

Раніше вважалося, що підводне запилення відбувається лише водними потоками. Однак вивчаючи червоні водорості дослідники засумнівалися в тому, що чоловічі гамети (репродуктивні клітини) водоростей потрапляють на жіночі полові частини, підкоряючись виключно волі водної стихії. І тоді народилася гіпотеза, що ці статеві клітини таки має хтось розносити по підводних «джунглях», на кшталт того, як бджоли розносять пилок по квітам.

І таки знайшли таких створінь! Знайомтеся – ізопод (на фото). Рівноногий ракоподібний мешканець глибин, близький родич крабів та креветок. Саме він, на думку вчених, виконує роль підводної бджоли. Це створіння живе у водоростях і саме його присутність у водоростях значно збільшує їхню плодючість. Вченим вдалося довести, що це не випадковість, показавши, тільця ізоподів які обліплені сперматозоїдами водоростей, як бджоли обліплені пилком.

Дослідники припускають, що дует ізопод-водорості є мутуалістичними відносинами (форма взаємокорисного співжиття, коли присутність партнера стає обов’язковою умовою існування кожного з них). Водорості отримують вигоду від якісного запліднення, а ідотеї знаходять у них захисток від хижаків та багато їжі – одноклітинних водоростей.

Крім додавання ще одного безхребетного до списку запилювачів, дослідження може призвести до цікавих висновків для розуміння еволюції запліднення безпосередньо тваринами. Адже, схоже, такий спосіб виник не на суші, як передбачали раніше, у воді, а значить і сталося це набагато раніше.

Анатолій ГУРМАН

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.