Пчела разведчик
Технології Цікаво

Бджоли допомагають Пентагону

На початку 90-х років в стінах Пентагону зародилася ідея створення біосистеми навчених бджіл, що знаходять вибухові речовини та наркотичні препарати. Продовжує розвиватися вона до цього часу.
Ідея навчати простих бджіл шукати міни та бомби виникла не на порожньому місці.

Пентагон

Американські вчені, проводячи випробування з бджолами за іншою тематикою, несподівано виявили, що комахи вивели їх на вантажівку, де зберігалися вибухові речовини. З того часу почали проводитися активні дослідження і досліди в цьому напрямку.

В результаті досліджень було відмічено, що в 99% випадків бджоли знаходили вибухові речовини. Виявилось, що комах приваблює запах вибухових речовин, як і аромат квітів. Досліди показали, що бджоли здатні знаходити навіть незначні концентрації вибухівки, долаючи великі території.

Але процес може супроводжуватися певними труднощами. Наприклад, комахи не будуть працездатними в холодну погоду, вночі і під час шквалистого вітру. Не вдасться при вільному польоті організувати пошук вибухівки і в аеропортах, а також на перонах.

Зовсім недавно на базі «Брукс» (штат Техас) ВВС США закінчили ряд експериментів. Вчені запропонували контролювати політ бджіл на великій території маленькими радіопередавачами розміром в 1 мм, прикріплюючи їх до тіла комах.

Як проводилися дослідження? Навчання бджіл полягало в знаходженні запахів з подальшим заохоченням – підгодівлею в вигляді цукру. При цьому дослідники помітили дивну здатність цих корисних комах швидко передавати інформацію. Так, наприклад, варто одній бджолі отримати нову інформацію, як через кілька годин уже весь вулик буде володіти цими знаннями.

Таким фактом скористалися біологи. Вони в процесі дослідів виявили, що бджоли, які знаходили вибухові речовини і отримували за це протягом двох годин цукрову підгодівлю, перестають цікавитися квітами і починають концентруватися тільки на пошуку запаху вибухових речовин.

Алан Рудольф, який контролює експерименти оборонних програм США, стверджує, що навчених бджіл можна використовувати в боротьбі з терористами. Представники DARPA пропонують вулики з бджолами ставити поблизу контрольно-пропускних пунктів, що дозволить комахам миттєво реагувати на запах вибухівки, а військовим своєчасно вживати заходів щодо ліквідації терористичної небезпеки.

Нова розробка – бджолодетектор «VASOR». Навчені бджоли поміщаються в цей пристрій, а він аналізує речовини, які ними виділяються. Зовні такий прилад схожий на звичайний чемоданчик, який має кілька отворів для проникнення повітря. Усередині пристрою знаходиться 6 обойм, в кожну з яких поміщається рій комах.

За задумом розробників, представники спецслужб розміщують чемоданчик біля трапа літака (або біля перону) і уважно через спеціальну камеру спостерігають за реакцією комах. При попаданні в чемоданчик запаху вибухівки, бджоли змінюють свою поведінку, в результаті в камері спрацьовує певний сигнал.

Джерело: Euronews по-русски


Варто зазначити, що бджоли – це не єдині комахи, яких передбачається «брати» на антитерористичну службу. Високу чутливість до запахів хімікатів і достатню рухливість проявляє моль. Але бджоли, в порівнянні з нею, мають безперечну перевагу. Пентагон сьогодні прикладає максимум зусиль для того, щоб створити досконалі керовані біосистеми. У розвиток цього напрямку США вже вклали 25 мільйонів доларів.

Джерело: https://shkolazhizni.ru/animal/articles/99184/

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *