Здоров'я бджіл

Зимове виживання бджіл залежить від погоди влітку

Літні погодні умови впливають на зимове виживання медоносних бджіл, особливо температура та опади. Результати досліджень вчених з Пенсільванського університету, в якому використовувалися дані опитування за кілька років, надані Асоціацією бджолярів штату Пенсільванія і її членами, дозволили розробити для бджолярів інструмент прогнозування зимового виживання медоносних бджіл.

Медоносні бджоли приносять понад 20 мільярдів доларів прибутку сільському господарству Сполучених Штатів завдяки запиленню і ще 300 мільйонів доларів щорічно бджолярам країни, виробляючи мед, зазначила провідний автор дослідження Мартіна Калаві.

«Однак зимова смертність колоній значно знижує економічний і екосистемний внесок медоносних бджіл. За оцінками дослідників зимова смертність бджіл з 2016 по 2019 рік в США зросла більш ніж на 53% », – зазначила Калаві.

Сім’ї медоносних бджіл не сплять взимку. Бджоли залишаються активними і підтримують температуру вулика між 75 і 93 градусами за Фаренгейтом, утворюючи терморегулювальний кластер, в якому вони збираються в щільну кулю і вібрують своїми літальними м’язами, генеруючи тепло, дозволяючи колонії вижити, коли зовнішня температура падає нижче 50 F.

Це дозволяє їм пережити тривалі періоди низьких температур. Взимку колонія перестає збирати нектар і пилок і розраховує на існуючі продовольчі запаси, зібрані під час вегетаційного періоду. Вирощування нових бджіл також припиняється, і колонія залежить від виживання когорти бджіл, народжених восени.

В результаті будь-які фактори, які обмежують здатність колонії накопичувати достатню кількість корму влітку і восени, підривають ефективну терморегуляцію взимку або скорочують тривалість життя зимуючих бджіл, можуть сприяти загибелі колонії, вважає співавтор дослідження Крістіна Грозінгер.

Серед цих факторів, за її словами, погодні умови, які впливають на доступність кормів, здатність бджіл до терморегуляції взимку і проміжок часу до того, як бджоли здатні розпочати вирощування розплоду навесні.

Важливу роль серед факторів, що впливають на зимове виживання, вчені відводять методам управління бджолярським господарствам, від яких залежить кількість паразитів і патогенів, зокрема, контролю над кліщами Варроа, а також якості кормів і впливу пестицидів.

Щоб зібрати дані про управління бджолярами і зимове виживання, дослідники співпрацювали з Асоціацією бджолярів штату Пенсільванія, яка проводить щорічне опитування бджолярів. Асоціація надала дані опитування за три зими, що містять інформацію про 1429 сімей медоносних бджіл на 257 пасіках.

Для кожного зареєстрованого місця розташування пасіки дослідники зібрали дані про погодні та топографічні змінні, які визначають температуру і вологість, а також про змінні ландшафту, які впливають на доступність квіткових ресурсів і ризик впливу інсектицидів.

Ці різноманітні і складні набори даних були інтегровані і проаналізовані за допомогою Random Forest. Як повідомила дослідницька група в Scientific Reports, критичним фактором, що впливає на зимове виживання, вважалася боротьба з кліщем Варроа. Однак бджолярі, яким вдалося впоратися з кліщем Варроа, як і раніше несли великі втрати взимку (смертність 25-60%).

“Важливість літніх погодних умов в прогнозуванні виживання зимових бджіл абсолютно очевидно витікає з наших аналізів.”, – вважає співавтор досліджень Сара Гослі, еколог з відділу досліджень пасовищних систем і управління вододілами Служби сільськогосподарських досліджень Міністерства сільського господарства США.
«Наш детальний аналіз 36 погодних та інших змінних навколишнього середовища виявив несприятливі наслідки як занадто прохолодного, так і занадто спекотного літа», – відзначила вона.

Створена вченими модель була використана для розробки інструменту прогнозування ймовірності виживання медоносних бджіл в реальному часі. Це перше дослідження виживанння медоносних бджіл в період перезимівлі, яке об’єднало такі чинники як погодні умови, топографія і фактори землекористування », – відзначають дослідники.

Джерело: https://phys.org/news/2021-02-summer-weather-conditions-winter-survival.html

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *