Новини зі світу

БДЖОЛИ СЬОГОДНЯ, ЦЕ БІЛОГОЛОВІ ОРЛАНИ 40 РОКІВ ТОМУ

Американське агентство з охорони навколишнього середовища (EPA) б’є на сполох з приводу масового та безконтрольного застосування особливо небезпечних пестицидів, які вбивають комах запилювачів і вимагають від уряду серйозно обмежувати їх застосування. Агентство замовляє наукові дослідження, які мають довести згубність цієї практики.

Так вчені вирішили скласти рейтинг найнебезпечніших для бджіл пестицидів. А ще розібратися, як впливає на запилювачів їхнє комбінування. Справа в тому, що американські фермери для кращого ефекту взяли за моду змішувати два і більше пестицидів одночасно.

Отже, серед восьми протестованих пестицидів їхня токсичність розташувалася наступним чином (у порядку зменшення): неонікотиноїдний інсектицид тіаметоксам, диметоат, метоміл, перметрин, циперметрин, тетраконазол, цифлутрин та есфенвалерат.

Що стосується поєднання, то вчені оцінили загалом 98 різних сумішей, від бінарних до восьмикомпонентних комбінацій і заявили, що приблизно 30% з них виявляли більшу токсичність, ніж кожен пестицид окремо. 18% комбінацій були антагоністичними і мали менший ризик для запилювачів.

Вчені також довели, що неонікотиноїди оказують на бджіл кумулятивну дію (поступово накопичуються в організмі без ознак отруєння, але дуже скоро це закінчується швидкою загибеллю комахи або суттєво скорочує тривалість її життя). Авторитетне американське видання Beyond Pesticides порівняло нинішню ситуацію з неонікотиноїдами з часом, коли в США почали активно застосовувати ДДТ. Тоді масово почали гинути дикі тварини, зокрема хижі птахи. Після заборони цієї речовини популяція тварин практично відновилася. «Бджоли, джмелі та метелики зараз, це білоголові орлани та скопи в середині 80-х років минулого століття. Тоді людство зуміло одуматися і запобігти катастрофі. Зараз ми на порозі нового екологічного апокаліпсису і щоб він не стався, треба терміново вживати заходів» – пише видання.

Анатолій ГУРМАН, телеграм-канал автора https://t.me/pasikadenzadnem

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.