Біологія бджоли

БДЖОЛИ УНИКАЮТЬ БРАТИ НЕКТАР ІЗ ЗАРАЖЕНИХ БАКТЕРІЯМИ КВІТІВ

Бактеріальний опік – небезпечне інфекційне захворювання, викликане бактерією Erwinia amylovora. Інфекція вражає дикорослі та культурні рослини сімейства розоцвітих, до яких належать багато цінних фруктових дерев, наприклад, яблуня, груша, айва та інші. В’янення та загибель суцвіття, всихання та скручування листя, плодоніжок, виділення ексудату на хворих пагонах – ось головні клінічні прояви хвороби.

Хвороба починає проявляти себе на стадії цвітіння дерев. Бактерія легко проникає у тканини квітки. Заражені квіти відвідують бджоли і таки чином мимоволі стають розповсюджувачами інфекції.

Рослина вкладає багато «фантазії» та енергії у процес цвітіння. Яскраві кольори, вироблення нектару, синтез пахучих речовин – усі ці старання заради залучення та винагороди запилювачів. Але такі реалії жорстокого світу – іноді комаха разом із пилком приносить і смертоносну інфекцію…

Нещодавно ботаніками та ентомологами було помічено цікаву деталь – заражені Erwinia amylovora квіти бджоли відвідують значно рідше. Провели дослідження та виявилося, що ці квіти повністю змінюють аромат. Людина ці зміни навіть не відчує, але бджоли чудово розшифровують цей запах як сигнал небезпеки. Не для комахи, для рослини. Проте це допомагає – мудрі бджоли уникають брати частування з приречених суцвіть і тим самим допомагають рослинам виживати. Що це? Вроджене благородство, турбота про нащадків, інстинкт, промисел Божий?

Анатолій Гурман, телеграм-канал автора https://t.me/pasikadenzadnem

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.