Продукти бджільництва

Бджолина отрута – найцінніший продукт бджільництва.

Постало запитання про законність роботи з бджолиною отрутою. Хтось каже, що це продукт бджільництва, та немає ніяких обмежень, хтось – що це ліцензійна діяльність і за порушення штрафи та суворе покарання!

Спробуємо розібратися з цими запитаннями!

Бджолина отрута (апітоксин) – продукт секреторної діяльності залоз робочих особин медоносної бджоли. Являє собою прозору, злегка жовтувату рідину, гірку і пекучу на смак, зі своєрідним різким ароматичним запахом.

Щільність 1,1313 г / мл, pH водного його розчину 4,5-5,5. Отрута містить близько 40% сухого залишку і на повітрі швидко висихає. Але, незважаючи на це, токсичні властивості його зберігаються протягом довгого часу.

Апітоксин здатний робити благотворний вплив на різні захворювання, в зв’язку з чим застосовується з медичними цілями – Апітерапія і апітоксинотерапія (Вікіпедія)

Уперше отрута зібрана у вигляді порошку у 1915 р., промислове виробництво налагоджене в Німеччині з 1928 г. З того часу заявилася велика кількість препаратів з отрути, які неідентичні за технологією та  вмістом отрути.

Одна бджола дає 0,1-0,2 мг отрути. З 0,3 мг натуральної отрути – маємо 0,1 мг сухої отрути (Г.С. Батова із сотр. 1988).

Технологічні прийоми одержання та збору бджолиної отрути..

Найпростіший спосіб. Отрута збирається в чашку Петрі, для цього жало впирають в скляне дно, притискають бджолу, залишається краплина отрути – яка відразу засихає. Потім отрута зберігається і розводиться за потребою фізіологічним розчином.

Методика Кузьминої. Бджола притискається до мембрани (з кишки тварини), жалить її, отрута потрапляє у воду ємності, прикритою цією перетинкою. Потім вода випаровується.

Уперше отрута за допомогою електричного розряду отримана І. Лазовим в 1960 р. Подразнення бджіл електричним струмом спеціальним пристроєм – дві спарені електродні рамки із скляними пластинами для збору отрути. Рамки вставляються в гніздо бджолиної родини..

Багато дослідників працювало по розробці технології забору отрути за допомогою електричного струму.

В 1983 р. запропонували частоту 58 герців, тривалість 1 с., а у 1990 р. Е. К. Єськов довів, що кращі результати отримані при частоті 300-600 Гц, та напрузі 120-170 В.

Треба підбирати індивідуальні показники імпульсів по сезону. Краще брати отруту в суху теплу погоду і під час медозбору.

Методи відрізнялися місцем розташування електричних пластин на дні, під дахом, з боків вулика, у центрі гнізда, у кутах вуликів і т. д.  Автори відзначали, що метод збирання у вулику сильно забруднює отруту.

Отрута-Сирець очищається від механічних домішок дистильованою водою. Апітоксин зберігається до 5 років у склянках з темного скла залитих воском, повільно втрачаючи активність протягом перших двох років, а далі цей процес щороку прискорюється.

Попит на отруту-сирець у світі зростає, це пов’язано з розробкою та впровадженням нових біотерапевтичних препаратів для лікування людей. 

На світовому ринку вартість коливається від 30-80 доларів США  за 1 г.

Зараз проводяться дослідження лікувальних властивостей апітоксину при лікуванні онкологічних та автоімунних хвороб, які доводять дієвість та суттєву позитивну відмінність від хіміотерапевтичних препаратів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.