бджолиний скандал на Закарпатті
Новини

“Бджолиний” скандал на Закарпатті: чудесне “воскресіння” чи дезінформація?

11 травня в Закарпатській області стався трагічний інцидент – під час перевезення загинули 8 мільйонів бджіл. Бджолярі з Іршави та Виноградова відправили клієнтам бджолопакети. Повідомлялося, що трагедія трапилася через порушення правил перевезення, а саме через порушення допустимого температурного режиму, про дотримання якого перевізник був попереджений, відсутність кисню і відсіків для провітрювання всередині авто.

Бджолярі вже звернулися в поліцію і заявили, що будуть судитися з Укрпоштою. Загальна ринкова вартість комах, яких везли вантажівкою, становить близько 500 тисяч гривень. Але вже через кілька днів після інциденту керівництво Укрпошти повідомило, що чимала частина бджіл “ожила”, та відправники відмовляються їх забирати. Прокоментувати конфліктну ситуацію ми попросили віце-президента Спілки пасічників України, юриста Сергія Гриньова:

– Бджоли, які загинули, насправді не ожили. Якби нам цього не хотілося, дива, на жаль, не трапилося. А інформація щодо дивовижного “воскресіння” розповсюджується Укрпоштою, щоб уникнути відповідальності та не відшкодовувати збитки пасічникам, які постраждали.

Що відбувається насправді? Так звані “воскреслі бджоли”, це — молоді бджоли, які виходять з комірок закритого розплоду. В бджолопакетах з бджолиними сім’ями є робочі бджоли, матка, а також закритий розплід з якого в належний час мали вийти нові, молоді бджоли. Ці молоді бджоли перші 5-6 днів не можуть брати участь в медозборі. Їх називають внутрішньо вуликовими. Вони чистять вулики, доглядають за личинками, а до медозбору не мають ніякого відношення. Але загинули всі льотні бджоли. Там, якщо й залишилася якась їх жменька, оклигавши на свіжому повітрі, вони, все одно, перенісши кисневе голодування та таку високу температуру дуже постраждали і вже не можуть повноцінно виконувати свої функції. Бджолярі розповідають, що бджоли фактично зварилися, розплавився навіть віск, настільки було жарко..

Що ми маємо? Гроші, які пасічники мали отримати, продавши бджолопакети – це їхній заробіток за цілий рік. Національний оператор поштового зв’язку відмовляється визнавати провину. На додаток, як повідомити самі бджолярі, Укрпошта наполягає, щоб власники загиблих бджіл підписали документи, які фактично позбавлять їх можливості отримати відшкодування.

Пасічники розповідають, що представники Укрпошти зателефонували їм з Ужгорода і повідомили, що бджоли вилізли з ящиків. Коли бджолярі приїхали, то побачили, що кілька ящиків були розбиті, тобто їх просто кидали. А потім, коли почали перевіряти пакети, виявили, що всі бджоли загинули і викликали поліцію. Там ще такий неприємний момент з’ясувався. Коли пасічники привезли бджолопакети до Іршавського відділення, щоб завантажити, їм поставили умову: або ставите оголошену цінність 5 грн за пакет, (замість 1400, як має бути), або везіть назад…

Тобто бджолопакети в будь-якому випадку вже знищені, бджоли із цих бджолопакетів не життєздатні. Бджолосімей не існує, бо бджоломатки вже загинули. Зрозуміло, що бджолярі відмовляються забирати бджолопакети, розуміючи, що, якщо вони це зроблять, то ніякого відшкодування збитків з боку перевізника не буде. Тобто, з моєї точки зору, Укрпошта, усвідомлюючи, що їй доведеться відшкодовувати збитки, всіляко намагається виставити винними пасічників, що не личить національному поштовому оператору, шукає шляхи, як уникнути відповідальності, в тому числі й свідомо розповсюджуючи неправдиву інформацію. 

Автор: Саріогло І.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.