Гадяцьке аграрне училище — єдиний професійний навчальний заклад, де навчають сьогодні професії бджоляра всіх, хто має бажання, з усіх областей України.
– Що я вважаю головним у нашому навчальному закладі, так це те, що тут панує аура добра, — так почалася наша розмова з директоркою Гадяцького аграрного училища Наталією Сенчук. — Інакше й бути не може, адже наші учні працюють з бджолами. А бджола – це ж божа комаха….
Професія “Бджоляр” є провідною в училищі, але не єдиною. Тут готують садівників, овочівників, столярів, квітникарів, лісників, єгерів. Запроваджено навчання за інтегрованими професіями: «Бджоляр, Столяр», «Бджоляр, Садовод», «Бджоляр, Овочівник», «Лісник, Єгер».
– Кредо наших викладачів – ніколи не говорити учневі слово «не знаю», — розповідає Наталія Сенчук. — Навчальна база достатня для того, щоб учні досконало знали всі роботи на пасіці, правила утримання і розведення бджолиних сімей, пасічницький інвентар, могли визначитися з системою вуликів для початку пасічникування та промислового ведення бджільництва, досконало знати кормову базу для бджіл, хвороби бджіл, селекційну роботу.
Наталія Сенчук стала директоркою Гадяцького аграрного училища у 2010 році. Бджільництвом захоплювалася все життя. Закінчила Чернятинський технікум, магістратуру Національного університету біоресурсів і природокористування. 24 роки працювала пасічницею, викладала у Гадяцькій однорічній сільськогосподарській школі, як на той час називалося училище. Має власну пасіку, але приділити їй час вдається лише у вихідні дні.
-Щоб організувати якусь роботу, необхідно насамперед знати самій, чого ти хочеш цим досягти, особливо коли це стосується якісного навчання дітей обраній ними професії, — переконана пані Наталія. — Діти — це святе, з ними необхідно поводитися як з власними, поважати їх, любити, а головне – бути з ними чесним та справедливим. Вважаю, що нам це вдається. Навіть після закінчення училища ми слідкуємо за долями наших випускників, їхніми успіхами, досягненнями в житті.
Учні, які закінчили 9 класів навчаються в училищі 2 роки. Учні, після 11 класів — 1,5. Виробниче навчання проходить на навчальній пасіці училища та ННЦ «Інститут бджільництва ім. П.І. Прокоповича». Виробничу практику проходять у професійних бджолярів, на матковивідних та промислових пасіках.
– Пасічники охоче беруть наших учнів на практику, – розповідає директорка, — адже вони отримують старанних помічників. Учні, в свою чергу, одержують додаткові практичні знання з бджільництва, а училище — авторитет та додаткові невеликі кошти згідно з чинним законодавством про виробничу практику.
Попит на професію бджоляра зростає, кажуть в училищі. В першу чергу цікавляться нею діти, які виросли на пасіці батьків, яким батьки зуміли вкласти в душу повагу до бджіл та любов до бджолярської справи. Але навіть, якщо дитина потрапила до училища випадково, атмосфера панує тут така, що вона дуже швидко захоплюється бджільництвом.
-За моїми спостереженнями, можу сміливо сказати, — розповідає Наталія Сенчук, — що гарними бджолярами стають не тільки ті діти, які мають високі бали в шкільних документах, а й ті хто має не дуже гарні оцінки. І з таких дітей виходять чудові, розумні професійні бджолярі різної спеціалізації. Є у нас і дорослі студенти, пасічники, які працюють не один рік, мають досвід, але бажають отримати професійну освіту, додаткові знання. Ми говоримо їм; «Ми вас навчаємо шановні колеги, але і самі навчаємося у вас». Чому важливо вчитися бджолярській справі? Щоб добре вміти господарювати коло бджіл, то, звичайно, знання потрібні кваліфіковані. Можна навчатися під рукою досвідченого бджоляра, і таких випадків багато, але професійні пасічники вже обрали для себе певні технології, якими задоволені і, як правило, лише їм навчають молодь. А головні знання: біологію бджолиної сім’ї, вірне визначення різних хвороб бджіл та інші питання, призабули і не передають їх іншим. А саме вони є базою, яка забезпечує успіх у роботі з бджолами на певних рівнях — при виведенні маток, створенні сімей-виховательок, визначенні деяких хвороб бджіл без лабораторних досліджень.
Після закінчення Гадяцького аграрного училища випускники можуть продовжити навчання в Чернятинському фаховому коледжі, Лубенському лісотехнічному коледжі, Вінницькому національному аграрному університеті, Полтавському державному аграрному університеті, Національному університеті біоресурсів і природокористування, та інших закладах. «Гадяцьке аграрне училище» має угоду про співпрацю з технікумом «Пчела Воля», Люблінського воєводства (Польща) і з 2013 року випускники продовжують своє навчання в технікумі. Троє вже мають диплом європейського зразка, повернулися до України і працюють у Львівській, Дніпропетровській та Черкаській областях. Ще п’ятеро випускників наразі продовжують навчатися в Польщі.
– В аграріїв України на сьогодні немає ще належного розуміння того, наскільки бджоли та професія бджоляра є важливими для аграрного сектора, — вважає Наталія Сенчук. — Хоча саме завдяки запиленню сільськогосподарських рослин бджолами наші аграрії досягають збільшення врожаю від 40 до 80%, отримують повноцінне насіння. На мою думку кожне господарство повинне не тільки користуватися послугами бджолярів з їх бджолами, а й створювати власні пасіки. Тоді зникне питання збереження бджіл від отруєнь, бо кожен аграрій розумітиме вагомість бджіл.
Порівнюючи заклади з бджільництва за кордоном просто не можна їм по доброму не заздрити. На державному рівні вкладаються кошти в матеріальну базу закладів, достойні будівлі, гуртожитки, їдальні, меблі, обладнання та ін. Закладів, які навчають професії «Бджоляр» в Європі не багато і в самих закладах всього дві професії, а не по 17 і більше як в українських закладах. Що цікаво, якщо навчають професії «Бджоляр», то, як правило, є професія «Кухар, Кондитер». Діти за цією професією проходять виробниче навчання у досвідчених кухарів, що працюють в закладі, навчаються не тільки як готувати їжу, а й сервірувати стіл. А майбутні бджолярі працюють на навчальній пасіці в закладі з досвідченими пасічниками, з пасік отримують бджолопродукцію, яка потім використовується в їдальні для харчування дітей, виводять маток, навчаються інструментальному осіменінню маток.
У нас в училищі працюють люди закохані у свою справу, Ми прагнемо не лише надати дітям якісну освіту, але й прикладаємо чимало зусиль для покращення матеріальної бази навчального закладу. Нам дуже хочеться, щоб умови навчання у наших дітей були не гіршими, ніж у Польщі, або в іншій європейській країні. Але для цього потрібна і підтримка держави така, як отримують європейські навчальні заклади. Лише на ентузіазмі працівників, допомозі небайдужих бджолярів далеко не «поїдеш».
Автор: Супрунюк Я.