Йоссі Ауд раніше був співробітником Управління природи та парків Ізраїлю, працював педагогом та директором соціальних некомерційних організацій, поки 16 років тому не відкрив для себе світ бджіл.
«Одного ранку я вийшов у сад, і виявив тисячі бджіл, які прилетіли до мене на подвір’я, – Згадує він. – Я був настільки загіпнотизований цим видовищем, що навіть забув, що мені час вирушать на роботу. А наступного дня я не повернувся до офісу. Я розпочав новий етап свого життя присвячений бджолам».
На початку він знайшов собі наставника, досвідченого бджоляра, а потім пройшов навчальні курси спеціально вирушивши для цього до Німеччини, Голландії та Англії. Його цікавили програми, які на той час мало висвітлювалися в Ізраїлі. Наприклад, міське бджільництво. Але особливо Йоссі зацікавило біодинамічне бджільництво, тобто з використанням методів максимально наближених до природних, з мінімальним втручанням людини. “Біодинамічні методи різко контрастують з технологіями, що вкоренилися в інтенсивному промисловому бджільництві, таких як годування бджіл цукровим сиропом замість меду, що відбирається у них, застосування синтетичних ліків, вбивство маток з єдиною метою – не дати піти рою з сім’ї і багато інших. Їх мета за будь-яку ціну зібрати якомога більше меду. – каже Ауд.
На його пасіці буде інший порядок речей, вирішив Ауд і неподалік свого будинку (на воротах якого красується дерев’яна табличка з написом «Йоссі Ауд – тесляр і рятувальник бджіл»), на Єрусалимських пагорбах, серед сосен і суничних дерев, створив пасіку в якій бджоли позбавлені надмірної опіки людини. Сім’ї розміщені в десятках вуликів із дерева, солом’яних кошиків та глиняних конструкцій.
“Бджолині сім’ї, що живуть у цих вуликах, насолоджуються спокійним життям без перешкод. Ніхто навмисно не втручається в їхнє життя, ніхто не відбирає їх мед. “Ферма свободи для бджіл” – так я називаю створений мною притулок для бджіл”.
Бджоли живуть на фермі, це переважно рої зібрані завдяки створеній ним у 2011 році служби порятунку бджіл «Маген Дворім Адом».
«Якось я їхав на роботу з колегою, яка розповіла, що до її будинку прилетів величезний рій. Вона зателефонувала до місцевої ради, приїхали міські комунальні служби та знищили комах. Коли я повернувся додому, я написав спонтанний пост у Facebook, де попросив людей не знищувати рої, а давати їм шанс на життя повідомивши мене. Я почав отримувати дзвінки і метатися Ізраїлем рятуючи рої, що заблукали».
Сьогодні ця некомерційна організація налічує близько 300 волонтерів у всьому Ізраїлі, які відгукуються на заклики переселити бджолині рої.
Ауді, якому цього року виповнюється 67 років, ініціював та бере участь у створенні бджільницьких центрів у Єрусалимі, Тель-Авіві та інших містах. Він також розробив програму навчання бджільництву у школах і сам викладає цей предмет у гімназії Герцлія. Він також проводить майстер-класи для всіх бажаючих з будівництва вуликів із природних матеріалів. Так деякі з встановлених на фермі вулики зроблені ним власноруч із колод, видовбаних за допомогою долота.
В Ізраїлі практично немає спільної єврейсько-арабської діяльності – соціальне та освітнє життя суспільства майже повністю поділено. Але проект, який останніми роками став для Йоссі найближчим носить назву “Бджоли за мир”. На цих курсах він навчає біодинамічним методам догляду за бджолами змішаним у групу єврейським і арабським жінкам.
Спалив ліс через необережність із димарем
Тиждень тому в Коримфії(Греція) спалахнув ліс. Чотири дні його гасили 570 пожежників, було задіяно 160 одиниць спецтехніки та 11 літаків. На допомогу місцевим рятувальникам прибули колеги із сусідніх країн. Зрештою його загасили, але за підсумком загинули двоє місцевих жителів, вигоріло 6500 гектарів лісу, постраждали будівлі у шести селах.
Після ліквідації пожежі слідчі органи заявили, що винуватцем виникнення пожежі вважають заступника заходу, який відповідає за питання цивільної оборони в муніципалітеті Євростину, який напередодні займання оглядав свої вулики та користувався димарем. І це незважаючи на заборону подібних дій у зв’язку з високою пожежною небезпекою.
Спочатку пасічник заперечував свою провину, але знайшовся свідок порушення, після чого його оштрафували на 3000 євро за порушення протипожежної безпеки та, з огляду на масштаб збитків, передали справу до суду для визначення повної відповідальності за “вчинення підпалу з необережності”.