Злобливість бджіл
Біологія бджоли

Чому вони сердяться?

Бджоли можуть пристосовуватися до найрізноманітніших умов існування. Бджолярі помічають, що сім’ї бджіл, що знаходилися в вуликах, розташованих в 1-2 метрах від стежок і звернених до них вічками, бувають миролюбними, якщо вони стоять на цих місцях з дня виставки кілька років поспіль.

Бджоли не озлобляються навіть тоді, коли на їх шляху до летку зупиняються люди і досить тривалий час розмовляють. Повертаючтсь, бджоли сідають на одяг людей, а перед льотками збирається невелика купка бджіл, які прагнуть увійти в вулик.

До причин, що викликають тривалу злобливість бджіл, можна віднести таку, як не вмілий підбір місця для всієї пасіки або окремих вуликів. Низинні місця, де застоюється холодне повітря, ущелини, де дмуть сильні вітри, ліс, який заважає польотам бджіл, або навпаки, спека, коли сильно перегрівається гніздо – все це може викликати тривалу злобливість бджіл.

Тривалу злобливість викликають хвороби, вороги і шкідники бджіл. В цьому випадку злобливість буває перервами – в міру загасання хвороб або нападу ворогів вона зменшується і навпаки. Бджоли особливо зляться при нападі шершнів, ос, філантів, при появі в гнізді воскової молі та інших шкідників.

Якщо сім’я здорова, сильна, не хворіє, вона зазвичай буває мирною. Злобливість бджіл викликають також безматочність, трутовочність і відсутність трутнів після появи молодих маток (при ранньому виведенні маток, коли молоді матки довго залишаються неспареними).

Був такий випадок: стояли поруч три, сім’ї. Через деякий час середня стала злобливою, а в подальшому і крайні. Причина цього явища довго залишалася таємницею. Під час взятка з’ясувалося, що бджоли лівої сім’ї літали вправо, а правою – вліво і, природно, заважали літати не тільки один одному, але головним чином бджолам середньої сім’ї. Це поступово і лютило їх. Змінили розташування вуликів і бджоли стали мірними.

Дратує і озлобляє певною мірою також і відвідування бджолами рослин з малодоступними нектарниками або тих, які погано виділяють нектар (як червона конюшина, грицики з тоненькими і вигнутими під вагою бджоли стеблинками). Всі помічають, що коли в природі мало взятку, бджоли також бувають сердитими.

Може викликати злобливість бджіл поїлка з сіллю, коли сіль кладуть не в воду, а поміщають в мішечках на дошку поїлки під кран, де тече вода. Розчин в цьому випадку завжди виходить більш насиченим, чому бджоли сильно дратуються.

Коли на пасіці більшість або всі сім’ї злі, треба шукати причину, яка постійно дратує їх. Коли буде ліквідована ця причина, бджоли стануть мирними. Важливо пам’ятати, що бджоли постійно перебувають у взаємозв’язку із зовнішнім середовищем, і зміни цього зв’язку в небажаному напрямку озлоблюють їх.

Джерело: Журнал “Пчеловодство” № 7, 1961 рік, с. 29.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *