Продукти бджільництва

ЧИ ШКОДИТЬ ОКСИМЕТИЛФУРФУРОЛ ЗДОРОВЬЮ?

Нещодавно у пресі пройшла інформація, що мед начебто дуже шкідливий продукт, бо в ньому вчені виявили велику концентрацію оксиметилфурфуролу. А це страшна отрута і канцероген. Більшість людей сприйняла цю інформацію зі скепсисом, але були і ті хто на всяк випадок вирішили утриматись від покупки. Зібрав достатньо уваги і підвищив на цій сенсаційній новині свої рейтинги, ЗМІ оставили цю тему, як явно абсурдну і легко перевіряємою. Але фантомні страхи вона залишила, і деколи мене продовжують питати, а чи це насправді так? Тому ще раз про цю речовину.

Оксиметилфурфурол (HMF) це органічна сполука, яка утворюється у продуктах з високим вмістом цукрів у кислому середовищі. Взагалі то, HMF у тій чи іншій кількості завжди є у солодкому середовищі. Концентрація оксиметилфурфуролу збільшується при зберіганні солодкої продукції, не важливо чи то у меду (де вміст з 11 мкг/кг збільшується до 39 мкг/кг за рік), чи то у варенні (де концентрація HMF значно більше чим у меду). Але дійсно, при нагріванні, солодких сполук концентрація суттєво збільшується. Чи шкідливо це?

Найважливіше, що треба знати – усі останні дослідження оксиметилфурфуролу вказують, що ніякого негативного впливу на організм людини речовина не оказує (навіть у максимальних концентраціях які можливо зустріти у продуктах харчування). І не який він не канцероген, а скоріше, навпаки. До того ж має деякі корисні властивості. Крапка.

До речі, мед має невелику концентрацію HMF порівняно з іншими продуктами. Порівняйте, навіть якщо мед довго зберігати, чи гріти, то можна довести концентрацію цієї речовини до 70-100 мкг на 1 кг продукту. У той же час у сухофруктах цієї «отрути» більше ніж 1 г/кг, в розчинній каві до 6,2 г/кг. Також багато HMF у багатьох фруктових соках, пиві, коньяку, молоці, пластівцях для сніданку, карамелізованих продуктах, цукерках, а у так полюбляємій молодю пляшці пепсі чи коли, оксиметилфурфуролу більше ніж у бочці меду середнього розміру.

Так що не бійтеся страшного слова оксиметилфурфурол, він не нашкодить у будь яких випадках. Сміло пийте чай та каву з медом, використовуйте його для соусів та підсолоджуйте випічку. Це смачно та корисно.

Анатолій ГУРМАН

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.