Австралійські вчені «нервували» комах і вивчали результат їх роботи. Бджолина отрута цінується в медицині і хоча ми використовуємо її протягом багатьох тисячоліть, всебічно цю речовина поки ніхто не вивчив. Наприклад, тільки недавно стало відомо, що отрута медоносних бджіл є потужним засобом проти раку молочної залози.
Цього разу вчені з університету Кертін в Перті сконцентрувалися на її терапевтичних властивостях при лікуванні дегенеративних і інфекційних захворювань.
Стояло завдання встановити білковий і пептидний склад бджолиної отрути: він є невід’ємною частиною її біоактивності, але екологічні фактори, що впливають на якість, не були відомі. Дослідження велося на основі отрути Apis mellifera ligustica: підвиду західної медоносної бджоли (Apis mellifera).
Біологи з’ясували, що чим більше білків міститься в отруті, тим вище її якість та ефективність. Було виявлено 99 білків, дві третини з яких раніше не були ідентифіковані. Відбір проб у 25 бджолиних сімей проводився з 21 січня по 6 березня 2020 року на п’яти ділянках в евкаліптових лісах Південно-Західної Австралії. Тут цей час – сезон цвітіння Corymbia calophylla: різновиди евкаліпта з великими запашними квітами.
Зовні на декількох вуликах були розміщені так звані «електростимулюючі пристрої»: туди подавався струм під напругою 16,8 вольт, що для бджіл абсолютно безпечно, але викликає у них деяке (і цілком зрозуміле) роздратування – в результаті вони намагаються вжалити поверхню.
Після порівняння складу отрути виявилося, що «розлючені бджоли», «обороняючись» від незрозумілого ворога, виробляли отруту з великим білковим різноманіттям. Загальна кількість отрути, що виділяється бджолами, залежить від секреції сигнального феромону, який спонукає комах відповідати агресією на агресію.
Ще одним фактором виявилася температура: чим вона вища, тим біднішим стає склад отрути. Оптимальний діапазон коливається на рівні від +33 до + 36˚C. Свою роль також зіграло географічне положення вуликів, а ось вологість повітря або «індекс цвітіння» – стадія розкриття квітки – істотного впливу не мали. Отримані дані важливі для розробки стратегії збереження популяцій медоносних бджіл і їх продуктивності. Чисельність цих комах на планеті з кожним днем зменшується.
Джерело: https://nat-geo.ru/nature/insects/zlye-pchely-vyrabatyvayut-bolee-kachestvennyj-yad-chem-dobrye/