Дотації 2021
Законодавство

Дотації пасічникам у 2021 році

Минулого року пасічники в Україні отримали майже 240 мільйонів гривень державних дотацій: 200 грн на бджолосім’ю. Про те, чи можуть українські бджолярі розраховувати на підтримку держави у 2021 році, говоримо з віце президентом  Спілки пасічників України Сергієм Гриньовим.

Буде продовжено цього року виплату дотацій пасічникам?

– 3 березня на засіданні Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики були представлені напрями державної підтримки сільгоспвиробників у 2021 році, де передбачені бюджетні дотації за наявні бджолосім’ї. Цього року заплановано охопити дотаціями 1,5 мільйонів бджолосімей.

Запланованих коштів вистачить, щоб задовольнити всі заявки?

– Не впевнений. Цього року заявок може бути набагато більше, ніж минулого, про що 29 листопада 2020 року я особисто проінформував заступника Міністра Тараса Висоцького на засіданні робочої групи з питань бджільництва. Адже минулого року дотації на утримання бджолосімей були виплачені вперше і далеко не всі пасічники вірили, що ці гроші взагалі будуть.

Центр підтримки пасічників при Спілці Пасічників України забезпечив належний супровід підготовки та подачі документів на дотацію членами Спілки (надано допомогу, роз’ясненння та комунікацію з цих питань понад 1 тисячі  пасічників). Ми готові і цього року надати таку допомогу членам Спілки. Всі заявки були задоволені, за винятком невеликої кількості бджолярів, які подали не всі необхідні документи. Останніми роками закупівельна ціна на мед знизилася, нерідко вона навіть не перекриває собівартість продукту. За таких умов люди будуть відмовлятися від занять бджільництвом, бо нікому не цікаво працювати, отримуючи збитки. Тому й звернулася Спілка пасічників України за підтримкою до уряду, щоб бджолярам було надано державні дотації. Це була робота не одного року. Але, головне, що нас почули.

У травні 2020 року були внесені зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2018 року № 107 “Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для державної підтримки розвитку тваринництва та переробки сільськогосподарської продукції”, згідно з якими бджолосім’ї були додані до переліку дотаційних тварин. 2020 рік був непростим для бджолярів, раннього меду зібрали мало, тому державна допомога стала суттєвою і дуже доречною підтримкою для пасічників. Спочатку, у січні, було озвучено суму дотацій в 50 мільйонів гривень. Згодом шляхом переговорів нам вдалося домовитися про збільшення суми до 110 мільйонів. Але коли були отримані всі заявки, то вийшла сума майже 240 мільйонів.

В Міністерстві економіки, торгівлі та сільського господарства, на щастя, знайшли можливість перекинути кошти з напрямків, де заявок було менше, на бджільництво. Таким чином, всі, хто звернувся, отримали дотацію. Так що є вірогідність, що цього року, коли надійдуть заявки, сума також буде коригуватися в напрямку збільшення.

Умови отримання дотації ті ж самі, що й минулого року?

– Так. Право на отримання дотацій мають власники зареєстрованих пасік (оформлені також як оператори ринку) від 10 до 300 бджолиних сімей. Розмір дотації — 200 гривень на одну бджолину сім’ю. Максимальний розмір дотації — 60 000 гривень. Документи треба подати до 1 жовтня 2021 року до органів місцевого самоврядування. Паспорт, якщо його немає, видає Управління ветеринарної медицини, зареєструвати пасіку можна у Держпродспоживслужбі.

Можливість отримати фінансову підтримку мотивувала пасічників реєструвати пасіки?

-Знаю, що так, але точні цифри скільки зареєструвалося назвати, на жаль, не зможу. Немає, наразі, ще єдиного реєстру зареєстрованих пасік в Україні. Держпродспоживслужба веде облік лише по областях. До речі, хочу проанонсувати наказ Мінекономіки  з питань бджільництва, підписаний вже у лютому 2021 року. Очікуємо його публікацію. Наказ  передбачає певні новації щодо реєстрації пасік та захисту бджіл від потрав. Так, що слідкуйте…

А що з племінним бджільництвом? Будуть на нього дотації цього року?
– Програма державної підтримки на 2021 рік передбачає відшкодування до 80% вартості закупленого племінного матеріалу. Суми компенсації: 100 гривень за одну бджолину матку та 500 гривень за один бджолиний пакет. Але отримати її зможуть лише суб’єкти господарювання: юридичні особи та ФОПи.

Пакет документів для отримання  дотації за бджолосім’ї

 • копію ветеринарно-санітарного паспорта пасіки;
 • копію рішення про державну реєстрацію потужності;
 • копію довідки про відкриття поточного рахунка, виданої банком (суб’єкти господарювання);
 • копію довідки або договору про відкриття рахунка в банку (фізичні особи);
 • копію паспорта громадянина України (фізичні особи);
 • довідку, чинну на дату подання заявки, про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, у паперовій або електронній формі (суб’єкти господарювання);
 • копію звіту про виробництво продукції тваринництва та кількість сільськогосподарських тварин (форма 24-сг) на останню звітну дату на момент подання документів (суб’єкти господарювання, які є юридичними особами);
 • довідку, видану органом місцевого самоврядування, про реєстрацію пасіки із зазначенням кількості наявних бджолосімей на останню звітну дату на момент подання документів (фізичні особи та фізичні особи – підприємці, зокрема сімейні фермерські господарства

Автор: Саріогло І.

14 Responses

 1. Добрий день. Пасіка знаходиться в селі, проживаю в місті. Адреса потужності оператора ринку в постанові пишеться та де стоїть пасіка, чи та де я проживаю, чи немає різниці.

  1. Доброго дня! Мало інформації для остаточної і чіткої відповіді. Зв’яжіться будь-ласка з Сергієм Гриньовим за телефоном 0679155883, проконсультує вас.

 2. Добрий день! Для отримання дотацій на бджолосім’ї, потрібно щороку подавати пакет докуметнів до департаменту агоропромислового розвитку?

  1. Доброго дня! Кожен рік повний пакет документів, але не до депарртамегту АПК ОДА, а голові органу місцевого самоврядування ( голові місцевої Ради) для внесення у відомість.

 3. Щиро дякую за змістовну відповідь!

 4. Скільки коштує зареєстувати пасіку і який порядок такої реєстрації для фізичних осіб?

  1. Порядок видачі ветпаспорта та реєстрації пасіки прописаний в наказі №338 Міністерства розвитку економіки, торгівля та сільського господарства України “Про деякі питання у сфері бджільництва”.
   Вартість реєстрації залежить від кількості бджолосімей. Держпродспоживслужба керується наказом №96 від 2013 року, до якого 25 лютого цього року були внесені зміни, де передбачені нові тарифи на надані ветеринарні послуги.
   Якщо пасічник вирішив зареєструвати пасіку, необхідно придбати бланк ветпаспорта, це в межах 60 гривень.
   Заповнити заяву про видачу ветеринарно-санітарного паспорта пасіки та заповнити і підписати паспорт пасіки, встановленого зразка, а також прошитий для опечатування додаток встановленого зразка, де кожна сторінка повинна бути пронумерована з обов’язковим зазначенням кількості сторінок (наприклад, “1 аркуш з __”) у нижній правій частині та містити вгорі єдиний унікальний номер. Подати ці документи до територіального органу Держпродспоживслужби за місцем проживання власника пасіки або місцезнаходженням пасіки в письмовій чи електронній формі. Отримати відповідно оформлений паспорт пасіки в день звернення.
   Далі слід замовити у ветеринарного лікаря послугу на обстеження пасіки, Також слід зробити копію першої сторінки ветпаспорта та відправити його разом з заявою до органу місцевого самоврядування за місцем проживання власника пасіки..
   Після цього приїжджає ветлікар, проводить клінічний огляд бджолосімей, робить забір проб і проводяться лабораторні дослідження. Вартість цих послуг залежить від кількості бджолосімей на пасіці, бо обстеженням та забором проб мають бути охоплені 10 відсотків бджолосімей. Відповідно, якщо 100 бджолосімей, відбирається 10 проб і робиться 10 лабораторних досліджень. Одне лабораторне дослідження коштує 110 гривень, відбір проб – 190 гривень за 1 пробу. Що стосується клінічного огляду, то при першому огляді ветлікар має обстежити всі бджолосім’ї, щоб перевірити чи є хвороби. Але, по факту не завжди це вдається. Інколи обстежується половина, інколи 20%. При повторних обстеженнях – 10%. Коли оглядається від 1 до 10 бджолосімей, вартість за 1 сім’ю складає 48 гривень. Ветлікар може брати кошти за виїзд: 8 гривень за кілометр. Деякі лікарі працюють без ПДВ, деякі – з ПДВ, що також впливає на вартість ветеринарних послуг. Щоб уникнути переплати обов’язково вимагайте калькуляцію, щоб було зрозуміло скільки і за що ви платите. В середньому вартість реєстрації пасіки зі 100 бджолосімей складає близько 2500 гривень
   Отримати детальну консультацію щодо порядку реєстрації та розрахунки вартості реєстрації Вашої пасіки можна в Центрі підтримки пасічників ГС «ВГО “Спілка пасічників України».
   Тел. 067 915 58 83, Гриньов Сергій Олексійович

 5. Доброго дня, якщо пасічник отримав додацію в 2020 році, то в 2021 році має право отримати ще раз дотацію?

  1. Так. Можна. Якщо є бджоли і документи, необхідні для отримання дотації.

 6. Чи правомірно відмовляють у прийнятті пакету документів в Обласному департаменті, якщо пасіка зареєстрована в Харківській області, а пасічник прописаний (за паспортом) у Донецькій?

  1. На жаль у Вашому запитанні недостатньо інформації для того, щоб ми могли дати конкретну відповідь. Але Ви можете звернутися за консультацією до нашого експерта: юриста Сергія Олексійовича Гриньова. Тел. 067 915 58 83

 7. Якщо всі документи для отримання дотації оформлялись в минулому році, то які можна використати повторно, а які потрібно поновити?

  1. На Ваше питання відповідає експерт газети “ Пасіка від “А”до “Я”, юрист Сергій Гриньов:
   “Подаючи документи на отримання дотації за наявні бджолосім’ї в 2021 році, потрібно поновити довідку з банку про реквізити Вашого карткового рахунку, Також слід додати новий ветеринарно-санітарний паспорт пасіки з записом ветлікаря про наявну кількість бджолосімей, так як з 5 березня 2021 року запроваджено нову форму ветеринарно-санітарного паспорту. Довідку про реєстрацію оператором ринку можна використовувати повторно. Якщо орган місцевого самоврядування, де Ви реєстрували пасіку самоліквідувався і була створена нова об’єднана територіальна громада, то пасіку потрібно зареєструвати в журналі обліку пасік. Але навіть, якщо таких змін не було, краще все одно перевірити чи є Ваша пасіка в журналі обліку, шоб не було неприємних сюрпризів.
   Документи на дотацію, як Ви знаєте, подаються до органу місцевого самоврядування, на території якого знаходиться пасіка. Але реєструється пасіка за місцем проживання власника. Тому, якщо Ваша пасіка знаходиться не там, де Ви проживаєте, потрібно також взяти оригінал довідки про реєстрацію та додати до пакету”.

 8. Дякую за допомогу. Всі документи на дотацію оформив.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.