Дотації 2021
Законодавство

Дотації пасічникам у 2021 році

Минулого року пасічники в Україні отримали майже 240 мільйонів гривень державних дотацій: 200 грн на бджолосім’ю. Про те, чи можуть українські бджолярі розраховувати на підтримку держави у 2021 році, говоримо з віце президентом  Спілки пасічників України Сергієм Гриньовим.

Буде продовжено цього року виплату дотацій пасічникам?

– 3 березня на засіданні Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики були представлені напрями державної підтримки сільгоспвиробників у 2021 році, де передбачені бюджетні дотації за наявні бджолосім’ї. Цього року заплановано охопити дотаціями 1,5 мільйонів бджолосімей.

Запланованих коштів вистачить, щоб задовольнити всі заявки?

– Не впевнений. Цього року заявок може бути набагато більше, ніж минулого, про що 29 листопада 2020 року я особисто проінформував заступника Міністра Тараса Висоцького на засіданні робочої групи з питань бджільництва. Адже минулого року дотації на утримання бджолосімей були виплачені вперше і далеко не всі пасічники вірили, що ці гроші взагалі будуть.

Центр підтримки пасічників при Спілці Пасічників України забезпечив належний супровід підготовки та подачі документів на дотацію членами Спілки (надано допомогу, роз’ясненння та комунікацію з цих питань понад 1 тисячі  пасічників). Ми готові і цього року надати таку допомогу членам Спілки. Всі заявки були задоволені, за винятком невеликої кількості бджолярів, які подали не всі необхідні документи. Останніми роками закупівельна ціна на мед знизилася, нерідко вона навіть не перекриває собівартість продукту. За таких умов люди будуть відмовлятися від занять бджільництвом, бо нікому не цікаво працювати, отримуючи збитки. Тому й звернулася Спілка пасічників України за підтримкою до уряду, щоб бджолярам було надано державні дотації. Це була робота не одного року. Але, головне, що нас почули.

У травні 2020 року були внесені зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2018 року № 107 “Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для державної підтримки розвитку тваринництва та переробки сільськогосподарської продукції”, згідно з якими бджолосім’ї були додані до переліку дотаційних тварин. 2020 рік був непростим для бджолярів, раннього меду зібрали мало, тому державна допомога стала суттєвою і дуже доречною підтримкою для пасічників. Спочатку, у січні, було озвучено суму дотацій в 50 мільйонів гривень. Згодом шляхом переговорів нам вдалося домовитися про збільшення суми до 110 мільйонів. Але коли були отримані всі заявки, то вийшла сума майже 240 мільйонів.

В Міністерстві економіки, торгівлі та сільського господарства, на щастя, знайшли можливість перекинути кошти з напрямків, де заявок було менше, на бджільництво. Таким чином, всі, хто звернувся, отримали дотацію. Так що є вірогідність, що цього року, коли надійдуть заявки, сума також буде коригуватися в напрямку збільшення.

Умови отримання дотації ті ж самі, що й минулого року?

– Так. Право на отримання дотацій мають власники зареєстрованих пасік (оформлені також як оператори ринку) від 10 до 300 бджолиних сімей. Розмір дотації — 200 гривень на одну бджолину сім’ю. Максимальний розмір дотації — 60 000 гривень. Документи треба подати до 1 жовтня 2021 року до органів місцевого самоврядування. Паспорт, якщо його немає, видає Управління ветеринарної медицини, зареєструвати пасіку можна у Держпродспоживслужбі.

Можливість отримати фінансову підтримку мотивувала пасічників реєструвати пасіки?

-Знаю, що так, але точні цифри скільки зареєструвалося назвати, на жаль, не зможу. Немає, наразі, ще єдиного реєстру зареєстрованих пасік в Україні. Держпродспоживслужба веде облік лише по областях. До речі, хочу проанонсувати наказ Мінекономіки  з питань бджільництва, підписаний вже у лютому 2021 року. Очікуємо його публікацію. Наказ  передбачає певні новації щодо реєстрації пасік та захисту бджіл від потрав. Так, що слідкуйте…

А що з племінним бджільництвом? Будуть на нього дотації цього року?
– Програма державної підтримки на 2021 рік передбачає відшкодування до 80% вартості закупленого племінного матеріалу. Суми компенсації: 100 гривень за одну бджолину матку та 500 гривень за один бджолиний пакет. Але отримати її зможуть лише суб’єкти господарювання: юридичні особи та ФОПи.

Пакет документів для отримання  дотації за бджолосім’ї

 • копію ветеринарно-санітарного паспорта пасіки;
 • копію рішення про державну реєстрацію потужності;
 • копію довідки про відкриття поточного рахунка, виданої банком (суб’єкти господарювання);
 • копію довідки або договору про відкриття рахунка в банку (фізичні особи);
 • копію паспорта громадянина України (фізичні особи);
 • довідку, чинну на дату подання заявки, про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, у паперовій або електронній формі (суб’єкти господарювання);
 • копію звіту про виробництво продукції тваринництва та кількість сільськогосподарських тварин (форма 24-сг) на останню звітну дату на момент подання документів (суб’єкти господарювання, які є юридичними особами);
 • довідку, видану органом місцевого самоврядування, про реєстрацію пасіки із зазначенням кількості наявних бджолосімей на останню звітну дату на момент подання документів (фізичні особи та фізичні особи – підприємці, зокрема сімейні фермерські господарства

Автор: Саріогло І.

4 Responses

 1. Добрий день. Пасіка знаходиться в селі, проживаю в місті. Адреса потужності оператора ринку в постанові пишеться та де стоїть пасіка, чи та де я проживаю, чи немає різниці.

  1. Доброго дня! Мало інформації для остаточної і чіткої відповіді. Зв’яжіться будь-ласка з Сергієм Гриньовим за телефоном 0679155883, проконсультує вас.

 2. Добрий день! Для отримання дотацій на бджолосім’ї, потрібно щороку подавати пакет докуметнів до департаменту агоропромислового розвитку?

  1. Доброго дня! Кожен рік повний пакет документів, але не до депарртамегту АПК ОДА, а голові органу місцевого самоврядування ( голові місцевої Ради) для внесення у відомість.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *