кочевая пасека
Технології

Щоб кочівля була успішною

Серед пасiчникiв крилатим є вислiв: “мед на колесах”. Йдеться про те, що для добування меду, пасіку слiд пiдвозити до нектаро- та пилконосів. Адже якщо пасiка буде постійно знаходитися на стацiонарi, то рiдко коли будуть створені належні умови щодо необхiдної кормової бази.

Кочівля з бджолами – справа дуже відповідальна i до неi слід ставитись i готуватися серйозно, адже вiд її вдалого проведення часто залежить ycпix пасічницького сезону.

Перш за все, слід своєчасно визначитися, куди кочувати i коли. Попередньо слід зробити детальну розвідку, домовитися з господарями посiвiв чи посадок медодаїв про умови співпраці з ними в майбутньому.

Важливим є питання підготовки бджолиних сімей до медозбору – вони повинні бути сильними, в робочому стані (без ознак роїння), знаходитися в просторих добротних вуликах. Своєчасно виконанi аналiзи щодо стану здоров’я бджіл в лабораторіях ветеринарної медицини, оформлені всi проїзні документи, в т.ч. санітарно-ветеринарний паспорт пасіки, форма № 1.

Ретельно готуючись до переїзду, не завадить скласти список речей, посуду, інструментів, лiкiв, харчів. якi сприятимуть комфортним умовам праці та відпочинку в польових умовах. Якщо у вас немає кочового павільйона чи платформи – виручить кочовий розбірний будиночок пасічника, щити якого вписуються в параметри транспортних засобiв, він має незаперечні переваги порівняно з наметом.

Важливо детально обстежити місце майбутньго точка, там не повинно бути поселень мурашок, фiлантiв, бажано, щоб був захист від панівних вітрів, частину світлового дня вулики повинні знаходитися в тiнi та в безпосередній близькості вiд нектароносів, недалеко повинні бути джерела води (ставок, річка, копанка).

Дуже важливим є формування складу колективу, з яким будете ділити радощi i прикрощі, “їсти пуд солі” протягом кiлькох мiсяцiв. Слід особливу увагу звернути на охорону праці, техніку безпеки. Бджоляр повинен вміти надавати першу допомогу при важких реакцiях органiзму на бджолині ужалення. Постраждалому дають випити 100-150 мл алкоголю та термiново викликають швидку медичну допомогу.

В разi ужалення в язик, смокчуть кухонну сіль, лід, п’ють холоднi напої великими ковтками. У пасічника повинно бути кілька лицевих сiток (для вiдвiдувачiв, помічників), не завадить мати на пaciцi зареєстровану рушницю, собаку.

Обов’язковою е наявнисть мобільного зв’язку.

Успіx процесу кочівлі у значній міpi залежить від виконання вимог щодо підготовки бджолиних сiмей. Вони загальновідомі i обов’язкові до виконання.

Щоб бджоли не запарилися, з вулика видаляють повномедовi стiльники та стiльники зi свiжим наприском нектару, добре закріплюють рамки, деталi вуликів, забезпечують надійну вентиляцію (утеплення знiмають), надають можливість виходу бджіл в піддашник, добре зарекомендувала себе вентиляція через дно вулика (засiткованi вiкна, дно).

Напоготові повинні бути лицевi сiтки, відро з розведеною глиною (для можливого замазування щілин), заправлений пасічний димар, запальничка, цвяхи, плоскогубці, молоток тощо. На випадок поломки транспортного засобу його вiдбуксировують за 1,5-2 км від шляху, розвантажують вулики та вiдкривають льотки.

Місце точка належним чином обладнують з метою забезпечення належного виконання санітарних вимог: встановлюють умивальник, обладнують туалет, постiйне мiсце для багаття, на території пiдтримують чистоту, сміття спалюють або ж закопують у ями. Бережуть дерева полезахисних смуг, кілочки під вулики чи пiдставки повинні бути виготовлені заздалегідь. Особливу увагу приділяють дотриманню виконання протипожежних вимог, а особливо ж, якщо недалеко дозріває врожай збiжжя. Охайність слід проявляти i при огляді бджолиних сiмей.

Після прибуття на місце кочівлі, вулики акуратно розвантажують, розставляють на заздалегідь забиті кілки чи пiдставки льотками на пiвнiчний схiд, спочатку вiдкривають льотки через один вулик, а потім, у решту, у льотки подають кiлька клубiв диму. Уважно спостерiгають за обльотом бджіл, встановлюють водонапувалки. За потреби сім’ям надають допомогу (змістилися рамки тощо). Вечірньої пори на гнізда бджіл кладуть утеплення.

Павiльйони чи платформи встановлюють заднім торцем на пiвдень, тоді в обідню пору бджоли не будуть перегріватися.

Джерело: Журнал “Пасіка” № 6, 2009, с. 5.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.