Пробиотик для пчел
Здоров'я бджіл

ЕМ® ПРОБІОТИК для БДЖІЛ – новий ефективний препарат пробіотичної дії

Сьогодні все частіше з’являються нові хвороби бджіл, а вчені намагаються знайти ефективні лікувальні препарати для знищення збудників цих хвороб. Але, як це не парадоксально, причиною появи нових хвороб та вимирання бджіл є руйнація імунітету хімічними препаратами, що використовуються для лікування бджіл, а також вплив пестицидів та отрутохімікатів.

Щороку захворюваність бджолосімей в Україні має тенденцію до зростання, а за останні десять років синдром масової загибелі бджолиних сімей, на жаль, все частіше проявляється на наших вітчизняних пасіках, поступово набираючи масового поширення. Небезпечними і частими на пасіках є паразити, зокрема кліщ Varroa, бактеріальні (Нозематоз та Аскосфероз) та вірусні (різного виду гнильці, зокрема Американський та Європейський) інфекції. Також, є незаразні (падевий і хімічні токсикози) хвороби.

Останнім часом спостерігаються чисельні зльоти бджолиних сімей та їх ослаблення ще до зимового періоду. В першу чергу, на це впливають отрутохімікати, які застосовуються аграріями. Дуже часто такі зльоти проявляються на пасіках, які кочують на медозбір до соняшника. Це пояснюється ще й тим, що соняшник можуть обробляти системними інсектицидами, класу неонікотиноїдів.

Також, окремі компанії застосовують гербіциди загальної дії, так звані, десиканти для прискорення достигання насіння культур. Все це дає нам підстави стверджувати, що вони негативно впливають на організм бджіл і призводять до зниження імунітету та їх резистентності до різних несприятливих умов. Як наслідок, такі сім’ї слабнуть, погано зимують, а іноді і зовсім гинуть.

Частина вчених вважають, що саме кліщ є головною причиною втрати сімей. Але нерідко і без кліща спостерігається зліт частини сімей, що також свідчить про зниження їх стійкості. Такі явища зумовлюються активізацією умовно-патогенної та патогенної мікрофлори у шлунково-кишковому тракті.

Відомо, що корисна мікрофлора складається, в основному, із молочнокислих бактерій, ентеробактерій та біфідобактерій, але у кишківнику бджіл присутні також і умовно-патогенні бактерії, такі як: ешеріхії, сальмонели, клепсієли. І коли переважає умовно-патогенна мікрофлора, тоді і починаються розлади шлунково-кишкового тракту.

Масову загибель бджіл також викликають і нові хвороби, які були завезені в нашу країну – відомі нам як ентеробактеріози. Саме ці хвороби призвели до того, що під час зимівлі у 2020 році в Європі загинуло близько 40 відсотків бджолосімей.

Хвороби, шкідники, пестициди та отрутохімікати істотно ослаблюють бджолині сім’ї, зменшують продуктивність меду і можуть стати причиною загибелі бджолиних сімей. Важливо на ранніх стадіях виявити хворобу і зайнятися лікуванням бджіл. Але краще зосередитися на превентивних та профілактичних заходах, на зміцненні імунітету та покращенні здоров’я бджіл.  

З середини серпня починається підготовка бджіл до зимівлі. Це складний та відповідальний процес – треба позбутись кліща, визначити якість кормів, підгодувати. Усі заходи треба проводити вчасно та якісно. На стан та силу бджіл впливає кількість та якість корму, агрохімія, паразити, хвороби та інше.

На ринку України з’явився новий сучасний препарат пробіотичної дії «ЕМ® ПРОБІОТИК для БДЖІЛ», який був розроблений японськими вченими разом із Сербським інститутом ветеринарної медицини та Хорватським інститутом бджільництва. Препарат виготовлений на основі Ефективних Мікроорганізмів® із додаванням специфічних видів лакто-, ентеро- та біфідобактерій у поєднанні із фототрофними бактеріями та дріжджами, які позитивно впливають на внутрішнє та зовнішнє мікробіологічне середовище бджіл,  сприяють зміцненню їх імунітету та покращенню працездатності.

В Україні «ЕМ® ПРОБІОТИК для БДЖІЛ» досліджував доктор ветеринарних наук, професор, завідувач кафедри мікробіології, фармакології та епізоотології Поліського національного агроекологічного університету Олександр Єстафійович Галатюк. Перевіряли дію препарату на антагонізм щодо патогенних ентеробактерій бджіл та його вплив  на морфологічні показники гемолімфи медоносних бджіл.

«ЕМ® ПРОБІОТИК для БДЖІЛ» – органічний, не містить ГМО, простий та зручний у затосуванні, дозволений до використання у період медозбору.  Препарат є концентратом, який вже готовий до застосування і не потребує активації, легко розчиняється у воді, водних розчинах цукру 2:1 чи 1:1, у 50%-ій медовій ситі, додається до канді.   

Препарат проявляє лікувально-профілактичну дію проти патогенних та умовно-патогенних  бактерій, вірусів, грибів, збудників нозематозу. Покращує стан здоров’я бджолиних сімей, підвищує рівень імунітету, покращує внутрішній та зовнішній мікробіологічний статус бджіл, продовжує тривалість життя, підвищує працездатність, відновлює мікрофлору  кишечника бджіл під час інтоксикації (при отруєннях пестицидами, передозуванні лікарських препаратів для бджіл) та прискорює одужання, сприяє підвищенню медозбору на 20%, збільшенню збору пилку на 15,5 %,  активізує  гігієнічну поведінку бджіл на 7%, стимулює збільшення відкладання яєць бджолиною маткою на 25%, покращує якість меду на 20%, знижує інтенсивність ураження кліщем Varroa. 

Для профілактики та при виявленні ознак хвороб рекомендується обробляти вулики водним розчином препарату, додавати до цукрового сиропу або медової сити, а також до поїлок для випоювання бджіл. Ці процедури особливо потрібно проводити на тих пасіках, де почав проявлятися синдром руйнування бджолиних колоній. Це явище для нас нове, тому що раніше бджоли ніколи не покидали вуликів і не злітали восени. На пасіках з наявними ознаками ентеробактеріозів навесні (одразу після обльоту) потрібно обов’язково застосовувати «ЕМ® ПРОБІОТИК для БДЖІЛ».  Після застосування препарату бджоли одужують, стають сильнішими і сім’ї починають активно та успішно розвиватись.

Пробіотики відомі людству ще з давніх часів і здобули репутацію ефективних та дієвих засобів, які застосовують у бджільництві для покращення імунітету та самопочуття бджіл, після прийому антибіотиків (незважаючи на те, що вони в нас є забороненими для використання у бджільництві), або інших лікувальних препаратів для бджіл, для профілактики різних захворювань та у складі комплексної терапії.

Застосування нових та ефективних пробіотиків у бджільництві в якості стимулюючих засобів сприяє подоланню складних періодів розвитку бджолиних сімей та дозволяє краще підготувати бджіл до медозбору та легше пережити зимовий період. Враховуючи усі проблеми та труднощі, з якими зараз стикається бджоляр, приходимо до висновків, що застосування пробіотиків, є вкрай необхідним в умовах сьогодення. Саме тому, використання «ЕМ® ПРОБІОТИК для БДЖІЛ» дедалі набуває популярності та отримує безліч схвальних відгуків від бджолярів. 

Зимівля – це справжній іспит для бджоляра та його бджіл, бажаємо скласти його на відмінно!

Автор: Катерина Чирта-Сінельник, виконавчий директор компанії «ЕМ УКРАЇНА».

2 Responses

  1. Застосування ЕМ пробіотика для бджіл на пасіках протягом сезону з цукровим сиропом та 1,25-2.5% водні розчини профілактають прояв синдрому злітання бджолиних колоній. Хто застосовує цей препарат, то сім’ї добре зимують, розвиваються весною і приносять товарний мед. Препарат – супер.

  2. Цього року закормив сиропом з цим препаратом,надіюся на гарну зимівлю.
    Паралельно використовую ем біотик у птахівництві -препарат супе

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.