Здоров'я бджіл

ФЛУОРЕСЦІРУЮЧІ У ВИГЛЯДІ ГАЛАКТИК КАКАШКИ ПІДШТОВХНУЛИ ДО ВІДКРИТТЯ

Honey Bee pollinating sunflower.

Ентомологи стверджують – більшість комах тісно пов’язані зі світом рослин отримують від них не лише їжу, а й ліки. Як і людина до речі, яка відчуває що смачно і поживно, і знає, що лікує. У всякому разі, науці відомі випадки, коли комахи, щоб позбутися, наприклад, паразитів, віддають перевагу тій чи іншій рослинній дієті.

Так помічено, що пилок соняшнику допомагає джмелям та бджолам, боротися з деякими видами інфекцій та паразитів. Наприклад, з одноклітинним паразитуючим організмом Crithidia bombi, який оселяється в кишечнику джмелів. Сам по собі він не дуже впливає на здоров’я комахи. Але коли їжі не вистачає, C. bombi може скоротити тривалість життя джмеля та зменшити репродуктивні можливості колонії. Як тільки джміль починає вживати пилок соняшнику, паразит практично зникає. Вчені шукали пояснення цьому ефекту: чи то якісь речовини в пилку підвищують імунні можливості комахи, чи то невідома сполука безпосередньо вбиває шкідливий організм?

Пошуком відповіді ці питання займався Джакоміні Адлер, еколог-еволюціоніст з Массачусетського університету (США). Інфікованих C. bombi джмелів він поділив на дві групи. Першу годував пилком соняшнику, другу – польових квітів. Висновки – перша група дійсно швидко позбавлялася паразита. І ще: «як виявилося джмелині какашки природним чином флуоресціюють в ультрафіолетовому світлі! Це дуже красиво – це схоже на галактику!» – поділився емоціями від побаченного Джакоміні. На щастя, захоплення від споглядання краси випорожнень комах не пройшло даремно, а змусило вченого звернути увагу, що соняшникова дієта сприяє тому, що такі джмелі випорожнювались на 68% більше за об’ємом і на 66% частіше, ніж комахи другої групи.

Природно постало питання, в чому причина? Є не так багато способів змусити кишечник працювати швидше і не затримувати викид баласту: осмотичні проносні пом’якшують стілець додатковою кількістю води; стимулюючі проносні змушують м’язи кишечнику швидше масажувати їжу і видавлювати її вниз та назовні. Однак, у нашому випадку, після низки досліджень та дослідів, знайшлося інше пояснення. Зовнішня оболонка пилку соняшника виявилася дуже колючою і міцною, і потрапляючи в кишечник починає дряпати і дратувати нутрощі комахи. Щоб пом’якшити цю небезпечну дію, організм виробляє додаткову кількість слизу, що змащує. Саме вона відіграє ключову роль, у тому, що кишечник швидше ніж зазвичай позбавляється вмісту. Швидко настільки, що це є несподіванкою для C. Bombi (і, можливо, інших недружніх організмів) – він не встигає з комфортом і як слід влаштуватися у ситному та тепленькому містечку та зі свистом вилітає. І від цього часу єдина його втіха – приймати участь у флуоресцювані додаючи краси у цей світ.

І незважаючи на те, що дослідження продовжуються (зокрема вивчається реакція на цей пилок різних видів джмелів, бджіл), проте Адлер припускає, що таки знайшов пояснення цього лікувального ефекту.

Роберт Пакстон, професор зоології з Університету Мартіна Лютера в Галле-Віттенберзі (Німеччина), коментуючи це дослідження написав, що йому дуже хотілося б побачити дані, чи займаються джмелі заражені C. bombi, самолікуванням, воліючи збирати пилок соняшнику частіше, ніж здорові особини. До речі, така поведінка, за словами Пакстона, спостерігається у хворих медоносних бджіл.

Пітер Грейсток, викладач Імперського коледжу Лондона, назвав дослідження “елегантним”. При цьому він зазначив, що пилок соняшнику бідний на білок порівняно з більшістю інших рослин. І не містить двох незамінних амінокислот, тому джмелі не можуть харчуватися лише цим пилком. Як наслідок, від чисто соняшникового харчування збитки для сім’ї можуть бути значно більшими, ніж переваги позбавлення від паразитів.

У той же час всі сходяться до того, що ця рослина дуже гарна добавка до «шведського столу» для джмелів та бджіл. І сіяти соняшник саме як лікарську рослину в районі пасік – гарна ідея і чим більше, тим краще. Єдине, що потрібно враховувати, що сьогодні дуже багато стерильних видів цієї рослини.

Анатолій ГУРМАН

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.