Медоносні бджоли – важливі з соціально-економічної точки зору комахи, оскільки вони відіграють вирішальну роль в запиленні сільськогосподарських культур і виробляють продукти, які є дуже важливими для харчування та здоров’я великої кількості людей. Тому нам потрібно розуміти тенденції розвитку бджолиної та медової індустрії у глобальному масштабі. Подальший аналіз ґрунтується на даних, зібраних Продовольчою та сільськогосподарською організацією Об’єднаних Націй (ФАО) з 1961 по 2017 рік.
За цей період кількість утримуваних бджолосімей збільшилась на 85,0%, виробництво меду на 181,0%. Кількість меду, здобутого з однієї сім’ї, збільшилася на 45,0%, що означає підвищення ефективності виробництва. При цьому чисельність населення планети зросла за цей час на 144,0%. А це означає, що кількість сімей на душу населення знизилася на 19,9% – з 13,6 на 1000 осіб у 1961 році, до 10,9 сімей на 1000 осіб у 2017 році. У той самий час світове виробництво меду на душу населення збільшилося на 42,9%.
Заголовки світових ЗМІ, що кричать про втрати бджолиних сімей створюють враження масштабного глобального скорочення популяції бджіл, що ставить бджільництво під загрозу існування і враження, що світ знаходиться на межі масового голоду. Проте дані про скорочення кількості сімей зазвичай ґрунтуються на звітах про дослідження в одній або декількох країнах. І ці спостереження обмежені відносно коротким періодом. Більшість цитованої наукової літератури про високу смертність медоносних бджіл виходить із Європи та Північної Америки, що створює свого роду упередженість публікацій. Крім того, звіти про дослідження зосереджені на медоносних бджолах,що утримуються людьми, зокрема Apis mellifera, з невеликою кількістю інформації або взагалі без інформації про некеровані (або «дикі») бджоли. Отже, екстраполяція результатів цих звітів на стан глобальної популяції бджіл дещо неточна. Менше з тим, дійсно, втрати бджолосімей взимку в деяких частинах Європи та Північної Америки були значними і це велика проблема.
Далі багато цікавого і несподіваного. Читайте, будь ласка, за посиланнями: