Гени чистоплотності бджіл
Технології

Гени чистоплотності допоможуть зберегти бджіл

Група з 73 генів, пов’язаних з гігієнічною поведінкою, допомагає комахам вчасно позбавлятися хворих личинок і лялечок. Вчені сподіваються, що відкриття допоможе вивести нові популяції головних запилювачів, стійкі до інфекцій.

Медоносні бджоли приносять світовій економіці мільярди доларів на рік, запилюючи багато сільськогосподарських культур. На жаль, пестициди, інфекції та інші фактори призводять до загибелі бджолиних колоній і скорочення чисельності цих комах по всьому світу.

Дослідники з канадського Йорского університету запропонували новий підхід до боротьби з синдромом руйнування бджолиних сімей. Вони виявили групу генів, які допоможуть вивести комах, стійких до захворювань.

Вчені відзначили, що у деяких робочих бджіл є схильність шукати і викидати з колонії хворих і мертвих личинок і лялечок. Така поведінка багато в чому обумовлено генами, і вонв серйозно підвищує шанси колонії на виживання.

Учасники команди вирішили визначити, які саме гени відповідають за тягу комах до збирання. Для цього вони секвенували геноми бджіл з трьох популяцій. У двох з них «гігієнічне» поведінка була посилена в ході селекції, а у третій було типовим для більшості бджіл.

Порівняння геномів виявило 73 гена «охайності». Тепер вчені мають намір з’ясувати, як саме влаштований механізм гігієнічного поведінки, а також допомогти бджолярам вивести більш здорові колонії.

Сьогодні при селекції бджіл доводиться аналізувати їх поведінку в польових умовах, проте нові дані дозволять замінити цю процедуру простим генетичним аналізом. Генетична інформація допоможе відбирати для розмноження тільки колонії з яскраво вираженою схильністю до збирання, що зробить комах менш вразливим до атак бактерій, кліщів та інших патогенів.

Джерело: https://www.honey-ukraine.com/ua/news/geny-chistoplotnosti-mogut-zashchitit-medonosnyh-pchel-ot-vymiraniya

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *