Здається, що пристрасть бджолярів до винаходу нових систем вулика у минулому. В принципі, це заняття досить невинне, але доти, поки винахіднику не спаде на думку змінювати розмір рамки. Ну, нудно йому у рамках стандарту рамок (вибачте за каламбур). А так, накинеш ширини п’яток сантиметрів, вкоротиш довжину на десяток, підведеш під це «наукове» обґрунтування, назвеш рамку своїм ім’ям, може, і увійдеш в історію. Але частіше вляпаєшся … Проблеми починаються майже відразу – ні в ящик поставити, ні в медогонку толком засунути, ні пакет продати, до того ж виготовляти їх доводиться самому …
Буває й по-іншому. Знайомий за оголошенням купив п’ять саморобних лежаків у дідуся. Цілком пристойна робота і дуже дешево. До них рамки самопальні додавались. Як виявилося потім, рамки коротші за стандартні всього на 3 сантиметри. Але виходить, даданівська рамка у вулик не вміщується, а наявну рамку крім як у рідний вулик не поставиш. Розуміти всю жахливу незручність ситуації починаєш, коли кількість вуликів зростає, а взаємозамінність рамок відсутня. Зараз ці некондиційні вулики перейшли в ранг ящиків для ловлі роїв.
Звідси перше важливе правило щодо рамок – вони мають бути стандартні. Він наступний. Даданівська рамка – 435х300 мм, Рутівська – 435х240 мм. Для магазинної надставки – 435х145 мм. Українська – 300х435 мм. Бажано на пасіці мати один-два види рамок та повністю виключити не стандарт. Особливо це актуально для великих пасік.
Повний текст
Ви повинні увійти, щоб прочитати решту цієї статті. Будь ласка, увійдіть або оформіть передплату на електронний варіант газети.