Практичні поради

Готуємо зимовий корм правильно!

Інвертований сироп – це штучно виготовлений вуглеводний корм для бджіл, який за поживністю для бджіл поступається хіба що чистому меду.

Його використовують як підгодівлю у весняний період для активного зростання і розвитку бджолосімей, стимуляції яйцекладки у матки. Восени – для створення в вулику контрольованих запасів їжі на період зимівлі.

Природним вуглеводним кормом для бджолиної сім’ї служить натуральний мед. Мед – фруктоза, глюкоза, амінокислоти, білки, мінеральні речовини, органічні кислоти, що роблять його повноцінним джерелом енергії і поживних речовин, які необхідні бджолам. 

Відсутність меду у вулику робить життєдіяльність колонії неможливою.

У такого стану речей може бути як природна причина – відсутність медоносів, так і штучна – відкачування меду бджолярем. Це компенсують штучними замінниками нектару, з яких бджоли поповнюють запаси кормів, переробляючи їх в мед.

Застосування сиропу в якості підгодівлі для бджіл дає наступні переваги: ​​

 • по фізичним і деяких хімічних характеристик речовина нагадує зрілий мед, що більш зручно для травлення комах;
 • процес переробки не зношує робочих особин, зберігається тривалість їх життя;
 • вийшовши із зимівлі на інвертованому кормі, бджоли навесні живуть довше за своїх побратимів, що харчувалися в той же період цукровим сиропом;
 • сироп підходить як засіб для посилення і інтенсивного розвитку ослаблених сімей;
 • один із варіантів заміни неякісного або зараженого меду;
 • довго зберігається, його можна готувати великими партіями, використовуючи за потребою;
 • мед з інверту не кристалізується, тому завжди доступний для вживання бджолами, зимівля бджіл на такому кормі проходить благополучно;
 • коштує значно дешевше меду.

Інвертований сироп можна роздавати відразу великими дозами. Це дає можливість менше турбувати бджолосім’ї, зберігаючи в вулику спокійну атмосферу.

Приготування складу вимагає часу і може зайняти до декількох днів, але клопоти того варті, беручи до уваги всі його переваги. Отримати інвертований сироп можна по-різному. Спочатку про класику.

Перший варіант полягає в додаванні до розчину цукрового сиропу харчової кислоти, наприклад, лимонної або оцтової. Він найдешевший в фінансовому плані, але крім вуглеводів там нічого немає.

Природна інвертаза міститься в меді. Вона виробляється організмом бджіл і додається в нектар в процесі його переробки. Додавання порції меду в сироп буде другим варіантом отримання інверту. У ньому, крім вуглеводів, буде присутня і деяка кількість вітамінів, амінокислот, мінеральних сполук.

Натуральність меду і його стерильність (відсутність інфекційних агентів) – обов’язкова умова отримання високоякісного кормового продукту.

Третій варіант – сучасний. Отримати ферментований сироп можна за допомогою промислових препаратів – інвертази. Має високий ступінь розщеплення компонентів.

Перевагою є і відсутність ймовірності поширення хвороб на пасіці, прискорений цикл інверсії.

Приводимо кілька рецептів приготування сиропу для годівлі бджіл:

 • Цукровий сироп з кислотою. 

вода 6 л,

цукор – 7 кг,

лимонної кислоти – 14 г.

 • За іншим рецептом складові будуть наступними:

вода 2, 8 л,

цукор – 5,5 кг,

молочна кислота – 2г.

Спосіб приготування полягає в наступному: потрібно взяти ємність, з’єднати в ній всі інгредієнти, нагріти. При постійному помішуванні довести рідину до кипіння. Тримати суміш на плиті 1 – 1, 2 години. За цей час завершиться інвертація сахарози, яка складе 95%. Сироп відразу готовий до застосування.

 • Цукрово-медово-кислотний сироп

вода 2 л,

цукор 7, 25 кг,

мед 0,75 кг,

оцтова кислота 2,4 г.

Готувати цей інвертований сироп потрібно так: з’єднати в одній ємності всі перераховані складові і далі витримувати розчин при температурі 35 – 36 ° С приблизно тиждень, перемішуючи його 3 рази на день. Кінець ферментації визначається малою кількістю піни і одиничними кристалами цукру. Отриману суміш відстоюють і обережно зливають в підготовлену тару.

 • З використанням інвертази:

цукор 5 кг,

вода 5 л,

фермент інвертаза – 1мл на 1кг цукру

Для отримання інверту за цим способом спочатку потрібно приготувати звичайний цукровий сироп. Коли він охолоне до 40 – 50 ° С додати в нього порцію інвертази. Суміш добре перемішати і залишити для ферментації на 2 дні. При цьому слід суворо дотримуватися температурного режиму, який повинен бути не нижче 20 і не вище 50 ° С.

Потрібно пам’ятати, що кип’ятити в процесі приготування інвертований сироп не можна. Перегрітий такий сироп не має цінності і навіть токсичний/шкідливий для бджіл. Добре зимувати, жити і розвиватися з такими неякісними запасами сім’ї не зможуть.

Густий чи рідкий сироп – що краще?

Wang et al. (2021) відзначають, що для детального з’ясування механізму живлення бджіл, ними об’єднано дослідження морфології язичка (~120 сегментів), харчової поведінки та математичного моделювання (міждисциплінарне дослідження). Через в’язкий опір який діє на язичок бджоли підчас живлення нектаром, волоски (довжиною 100 мкм, діаметром 1~3 мкм), які містяться на язичку зношуються. Однак бджоли різного віку можуть підтримувати швидкість споживання нектару на рівні 0,39 ± 0,03 мкг/с (35%). Середня довжина волосків на язичку зменшується з віком від 17 до 25 днів, і вони ще швидше зношуються, коли бджолам згодовувати вуглеводний кормом з більшою в’язкістю. Підчас лабораторних досліджень з’ясували, що чим більше зношені волоски на язичку бджоли то тим швидше вона занурює язичок в нектар. Експерименти підтвердили, що ключовим стимулом для вибору способу споживання (всмоктування або злизування) є в’язкість нектару, а не вміст цукру.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.