Технології

КОМПЛЕКТУВАННЯ ВУЛИКІВ ЯКІСНИМИ СТІЛЬНИКАМИ

На розвиток сім’ї протягом року та її медозбір впливає не тільки кількість, але й якість стільників у гнізді. Щойно відбудовані стільники мають світлий колір і складаються на 100% з воску. Згодом їхня якість змінюється, залежно від того, для яких цілей  бджоли їх вирощують. У медяних магазинах стільники довго не старяться і залишаються світлими, тому що бджоли складають у них тільки мед. Навіть після 8-10 років уживання, коли с тільники стають сіруватими, вони, як і раніше, майже на 100% складаються з воску і можуть використовуватися надалі.

Інша справа – стільники, у яких вирощується розплід. Вони швидко старішають (темнішають) через те, що після кожного виведеного покоління в комірках залишаються кокони личинок та їхні екскременти.  Через це змінюється товщина комірок, їхня форма й об’єм, а також маса самого стільника. Так, щойно відбудований стільник 435х300 мм важить близько 140 г. Після виведення 6-7 поколінь його маса збільшується до 280-300 г, а після 15-17 поколінь – до 400-500 г. У середньому за рік у стільникові, що перебуває в середині гнізда, виводяться 3-6 поколінь бджіл. Великий вплив  якість стільників чи нить на зимівлю бджіл. Якщо зимове гніздо буде зібрано на темних стільниках, то за рахунок швидкої кристалізації меду в цих стільниках більша кількість сімей виходить з зимівлі опоношеними та більше сімей1 гине порівняно з тими, що зимують на світлих стільниках.

К. Перерсон (1985), аналізуючи результати зимівлі понад 15 тис сімей, дійшов висновку, що на 95% достовірними причинами, які призвели до загибелі бджіл у цей період, були пронос і погана якість (великий вік) стільників, причому у більшості випадків пронос відзначали у тих сім’ях, де переважали старі стільники.

Рекомендації про складання зимового гнізда не на світлих, а на темних стільниках ґрунтується на даних про те, що темні стільники «тепліші» за світлі. Однак відомий бджоляр-дослідник А. Трифонов на основі проведених ним розрахунків та експериментів, стверджує протилежне: коефіцієнт теплопровідності старого темного стільника на 30-40% більший, ніж світлого і, отже темний стільник «холодніший» за світлий, а не навпаки.

У темних стільниках мед ч частіше й значно швидше закисає, особливо при високій вологості, що теж не сприяє благополучній зимівлі.

Зимові запаси меду, складені в старі темні стільники, швидко міняють свою якість у гірший бік, тому що в меді частково розчиняються залишки коконів та екскрементів личинок, що виводились раніше. Мед темнішає, може забродити, у ньому збільшується складова визначальна зольність меду, що призводить у найкращому разі до підвищеного навантаження на кишечник бджіл, які зимують.

У міру старіння стільника зменшується обсяг бджолиної комірки, у результаті чого в цих комірках народжуються бджоли, що мають менші розміри і масу. Так, маса 10 тис бджіл, виведених у світлих стільниках, дорівнюватиме 1 кг, у коричневих стільниках  0,838 кг, а в темних – тільки 0, 671 кг. Таке погіршення якості бджіл позначається на медозборі сім’ї, щоб зібрати однакову кількість меду, буде потрібно у два рази більше бджіл,  що народилися в темно-коричневих стільниках, і у п’ять раз більше бджіл, котрі народилися в чорних стільниках, порівняно з бджолами, народженими у світлих стільниках. До того ж бджолам доводиться затрачати більше зусиль на вирощування однієї і тієї ж  маси бджіл. Так, для того, щоб вигодувати 1 кг бджіл у світлих стільниках, годувальниці витрачають 2.5 кг меду, у коричневих – 2.9, а в темних – 3.7 кг меду. Збільшення витрати меду в цьому випадку пов’язане з тим, що доводиться годувати більшу кількість дрібніших бджіл( у перерахуванні на 1 кг маси) Багаторічні спостереження НДІ бджільництва показують, що бджоли з сімей,де гніздо сформоване з я кісних світлих стільників, збирають меду на 40-47% більше, ніж сім’ї на гніздах зі старих темних стільників. Старі стільники, що перебувають тривалий час у гнізді, служать джерелом різних хвороб.  При більшості хвороб, зокрема при аскосферозі, гнильцях неможливо домогтися оздоровлення сімей тільки лікарськими препаратами без  видалення з гнізда інфікованих стільників і перегону бджіл на чисті.

Сім’ї, що втримуються переважно на темних стільниках, у сім разів  частіше вражаються аскосферозом, ніж на світлих. У щойно відбудованих стільниках розплід менше вражається не тільки аскосферозом, але й гнильцевим кліщем. Світлі стільники значно менше страждають від воскової молі при зберіганні. Із цієї причини у міжсезоння рекомендується порожні стільники з медяних магазинів, які багато років залишаються світлими , і порожні світлі стільники з розплідного гнізда зберігати окремо від порожніх темних стільників. Такий спосіб зберігання полегшує проведення заходів з боротьби з восковою  міллю: світлі стільники можна обробляти анти мольними препаратами меншу кількість разів, ніж темні.

Із усього сказаного вище виходить, що своєчасна заміна старих стільників знову відбудованими світлими с тільниками – основа утримання сильних, здорових і продуктивних бджолиних сімей, без яких неможливо інтенсивне бджільництво.

Оптимальним варіантом є заміна половини гніздових стільників щороку. Припустимо, ми вирішили за цей період замінять одну третину гніздових стільників. Якщо щороку буде мінятися менша кількість стільників, то надалі це  вже почне негативно позначатися на розвитку й продуктивності сім’ї.

Що стосується стільників медяних магазинів, то тут головне – створити такі умови утримання, при яких матка не кластиме яйця в ці стільники. Існує  кілька способів досягнення цієї мети: використання розділових (ганеманівських) решіток, збільшення ширини вуличок у медяному магазині до 16-22 мм (для чого в магазин поміщають 8-9 рамок замість 10, використання спеціальних магазинних рамок із шириною планок 35-40 мм (замість 25 мм).

Якщо в медяних стільниках не буде виводитися розплід, то вони можуть служити не менш 8-10 років без заміни.

Крім всіх описаних вище достоїнств, слід зазначити ще одне: у світлих стільниках мед менше забруднюється продуктами життєдіяльності бджіл, а, отже моє значно вищі смакові і споживчі якості.

Пропонована періодичність заміни гніздових і медяних стільників опирається на реальні можливості з відбудування сім’єю нових стільників. Так, сильна сім’я  при наявності підтримувального взятку та своєчасній постановці вощини здатна за сезон відбудувати не м менш 10-12 нових стільників 435х300 мм (13-15 стільників 435х230 мм). Такої кількості нових стільників досить для щорічного їхнього відновлення за пропонованою схемою. Щоб все це було реалізовано, необхідно домогтися повного використання можливостей бджіл з будівництва стільників.

Практична порада. При постановці будь-якої рамки з вощиною у вулик на її верхньому бруску треба фіксувати дату установки (краще маркером з металізованою фарбою). Надалі вибракування стільників проводити не тільки за кольором, але й за віком, не допускаючи використання гніздових рамок старших за 3 роки.

Антон АНДРУСЕВИЧ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.