Біологія бджоли

КВІТКИ ПРИВАБЛЮЮТЬ БДЖІЛ УЛЬТРОФІОЛЕТОВИМИ ВІЗОРУНКАМИ

Розмноження майже половини рослин на планеті залежить від якісного запилення комахами. Тому серед них ведеться велика конкуренція за цей ресурс. Основними факторами, якими квіти приваблюють комах, є форма та запах. Нещодавно було виявлено, що квіти також здатні створювати навколо себе невеликий електричний заряд  який комахами «бачать» і розцінюють як наявність частування – нектару. І ось – нове відкриття.

Виявляється, щоб обійти конкурентів деякі види рослин здатні на механічне згинання тонкого захисного шару кутикули на поверхні квіток що ростуть. Це сприяє утворенню мікроскопічних гребенів або, як ще цей процес описують вчені – створення мікроскопічних тривимірних візерунків. Вони діють як дифракційні грати, які відображають світло з різною довжиною хвилі, створюючи слабкий ефект, що переливається в ультрафіолетовому спектрі, який невидимий людині, але який чудово бачать, наприклад, бджоли.

Цей ефект зараз досконало вивчається в Кембриджському університеті групою вчених, очолюваних професором Беверлі Гловер. «Нині ми розуміємо, як утворюються ці тривимірні візерунки. Наразі намагаємось з’ясувати чому вони з’являються не у всіх видів рослин, а в деяких лише на певних частинах пелюсток. Повне розуміння механізму та завдань створення цього ефекту важливе для збереження біорізноманіття на планеті», – розповів Гловер.

Анатолій ГУРМАН

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.