манука
Продукти бджільництва

Манука мед

Нова Зеландія – дивовижна острівна країна, загублена десь у південно-західній частині моря. Її найближчі сусіди перебувають майже за півтори тисячі кілометрів. Тут немає жодних масштабних техногенних проектів та збереглася первозданна чистота повітря. Турбота про екологію та збереження унікального природного середовища — один із головних пріоритетів у розвитку країни. 

Країна здорового бджільництва

Сьогодні Нова Зеландія вважається найчистішою країною нашої планети, показуючи всьому сучасному людству гідний приклад дбайливого ставлення до природи. На цій території виробляється мед манука. Природна ізоляція країни дозволяє зберегти в чистоті споконвічну рослинність, що забезпечує здорове тваринництво та особливо бджільництво. Тутешні бджоли мають міцний імунітет, їм не потрібно хімічне підгодовування засобами боротьби з бджолиними хворобами. Відповідно, бджоли не переносять хімію на запилювані ними рослини, залишаючи фауну такою ж, як і багато століть тому.

Абсолютно виключається підживлення бджіл цукрозою та сиропами для збільшення врожаю медової продукції, меду, маткового молочка. Турботу про дотримання правил взяла на себе держава, створивши діючу систему сертифікації всієї продукції бджільництва. На сьогоднішній день мед, що виробляється на території островів Нової Зеландії, є абсолютно натуральним органічним продуктом високої якості. Додавши унікальність новозеландських медоносів, можна стверджувати, що мед, що виробляється новозеландськими бджолами, є неповторним.

Перші європейці, що прийшли на острови Нової Зеландії в період колонізації, звернули увагу на чудове здоров’я індіанців Маорі, що переселилися на ці землі в ІХ столітті. Вивчаючи народну медицину аборигенів, вчені відкрили унікальну місцеву рослину — мануку або в біологічній класифікації — тонконасінник мітловидний із сімейства миртових. Цей деревоподібний чагарник висотою до 4-х вважається священною рослиною, що дає життя, що забезпечує міцне здоров’я та довголіття та підтримує відмінний настрій. Листя та молоді гілки рослини покриті досить щільно срібним опушенням, висохла кора старих гілок відшаровується смужками. Квітки рослини великі, до 2-х сантиметрів у діаметрі, білі або блідо-рожеві, розташовані в пазухах листя або на кінцях гілок. Час цвітіння – вся весна та літо південної півкулі (з вересня по лютий). Манука рослина не дуже вимоглива до грунту і на островах росте повсюдно, від низин до субальпійського поясу. Для нормального розвитку потрібна достатня кількість вологи та сонця, тому найчастіше чагарники зустрічаються на річкових берегах, відкритих схилах, околицях лісів. 

На мові індіанців Маорі слово «манука» означає ентузіазм та піднесення, бадьорий стану духу та позитивний настрій.

Зберігалася легенда, згідно з якою Джемс Кук із товаришами готували з листя мануки чайний напій. Новозеландські папуги використовують листя і кору мануки для чищення пір’я: розгризають і розчиняють у своїй слині, змішують із секретом куприкової залози і наносять на оперення. Цей факт, який привернув увагу вчених, дозволив визначити, що манука допомагає боротися з багатьма паразитами та бактеріями, серед яких — золотистий стафілокок, носіями якого, на думку вчених медиків, є понад 20% сучасного людства. Все це дає підставу вважати мед, що отримується з нектару мануки, високоефективним природним лікувальним засобом.

Рівень концентрації та ступінь імунної активності визначають різні фактори: характер ґрунту та рівень вологості, погодні умови та рівень ультрафіолетового випромінювання, інтенсивність кольору та період збору нектару. Щоб забезпечити належний рівень якості свого продукту та вберегти від різноманітних спекуляцій, бджолярі Нової Зеландії спільно з партнерами з Австралії уклали договір про обов’язкову сертифікацію та ліцензування продукції бджільництва під маркою МАНУКА. Фактично це означає видачу дозволу на виробництво та продаж продукції лише тим пасічникам, які здатні задовольняти наступним критеріям: утримують здорових бджіл; не користуються прикормом; взяток йде лише у місцях з переважанням кущів мануки; мед виробляється з нектару мануки без домішки різнотрав’я та інших медоносів. Останнє вважається важливим, оскільки деякі медоносні рослини здатні викликати непередбачені алергічні реакції. 

Особливі властивості манука 

У ході вивчення унікальних властивостей чагарника мануки вченим вдалося виявити особливу речовину, що надає спрямований руйнівний вплив на клітини стафілокока. Цей активний інгредієнт отримав назву Метилгліоксаль (MGO). Проникаючи в уражену клітину, метилгліоксаль починає випускати перекис водню в концентрації недостатньої для пошкодження клітини, але достатньої для випаровування рідини з неї, таким чином, позбавляючи бактерії харчування та гублячи їх. Після цього баланс рідини відновлюється, клітка повертається до норми. Сила антибактеріального впливу меду вимірюється концентрацією MGO, у меді манука вона коливається лише на рівні 30-1000 мг/кг.

Компанія Tranz Alpine Honey (TAH), що є основним розповсюджувачем меду Нової Зеландії, запровадила показник оцінки Active Manuka formula (AMF). Цей показник не є лінійним, він у комплексі виражає всі фактори, що забезпечують рівень цілющої та імунної активності манука. Чим вище значення цього показника, тим вище антибактеріальні, антигрибкові, протизапальні властивості. 

Мед манука – національне багатство Нової Зеландії, є невід’ємною складовою,яка забезпечує здоров’я народу Нової Зеландії. Проте видобуток меду з мануки обмежений 120-ма тоннами на рік. Це дає бджолярам дохід не більше 8,5 млн. доларів США, а світовий експорт продукції МАНУКА обмежений. 

Джерело: https://paracels66.ru/info/interesnoe/med-manuka-samyj-poleznyj-med?utm_source=pocket_mylist

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.