Вербена лікарська
Здоров'я бджіл

Нехворощ суха проти вароатозу

Наукою i практикою створено і випробувано досить багато препаратівхiмiчного та рослинного походження проти кліща Вароа деструктор, який завдає значних збитків галузі бджільництва.

На сьогоднi особливий науковий i практичний iнтерес викликають препарати системної дiї. Зокрема, велику цiннiсть мають настоянки та відвари деяких видiв рослин акарацидної дії, які вбивають комах та клiщiв. Їx застосування дієві проти багатьох видiв шкідників, вони безпечні для людини, здебільшого, не мають залишкової дії, або вона дуже мала.

У вербени лікарської (нехворощ суха) лікувальну та профілактичну властивість проти кліща Вароа має вся наземна частина рослини. Рослину рекомендують заготовляти у фазi цвiтiння, коли вона найтоксичнiша. Висушують у затiнку за температури +40-50°С, щоб води у готовій сировинi було не більше 13%. Така сировина може зберiгатись упродовж двох рокiв у паперових мiшках.

Вербена лікарська — багаторiчна трав’яниста рослина висотою до 1 м, стебло вгорi галузисте, чотиригранне, з шорсткими волохатими краями, листки на смак терпкi. Квiтки – зiбранi в багатоквiтковi рiдкi колоски, вгорi у велику волоть, блiдо-лiлові, рiдше — пурпуровi з рiзким запахом.

Цвiте нехворощ суха в червнi-вереснi. Ця рослина містить отруйну речовину глюкозид вервеналiн та кремнеземову кислоту. Росте по всiй територiї України, при дорогах, на сухих луках, узлiссi та на засмiчених мiсцях.

Дiю виготовлених препаратів – настоянок та вiдварiв з сировини вербени лiкарськоi’ дослiджували у лабораторних та пасiчних умовах. Бджолинi ciм”i пiдбиралися за принципом аналогiв за показниками: сили бджолиної ciм’ї, кiлькiсть кормів, кiлькiсть розплоду, ураженiсть клiщем вароа, вiк матки. В ycix бджолиних сiм’ях були однорiчнi матки.

Перед проведенням досліджень було визначено ступінь заклiщенностi бджіл за загально прийнятою методикою. Дослiдним сiм’ям згодовували по 1,5 л цукрового сиропу (1:1,5) тричi з iнтервалом у два днi. На кожен лiтр сиропу слабким бджолиним сiм’ям додавали по 25 мл 10%-ного вiдвару вербени лiкарської, середнiм – 30 мл, сильним – по 35 мл вiдвару. Контрольнi бджолинi сім’ї, що йшли у зиму, були обробленi бiпiном.

Застосування вiдвару з вербени лiкарсько’i з цукровим сиропом ( 1 : 1,5) на бджолиних сiм’ях-аналогах (однакової сили) показало його високу дiєвiсть.

Результати дослiджень продемонстрували, що дія препарату вербени лiкарської на клiща Вароа майже аналогiчна дiї на нього біпiну.

Джерело: Журнал “Пасіка” № 5, 2009 рік, с. 17

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *